O dvoch obvinených z vraždy exprimátora Hurbanova rozhodne súd v sobotu

25.01.2019 11:34

Kauzou vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, z ktorej je najnovšie obvinená Alena Zs. a ďalšie tri osoby, sa už zaoberá prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

U dvoch osôb – R.O. a V.M. je podaný návrh na vzatie do väzby. U prvého pre písmeno b (ovplyvňovanie svedkov, znalcov atď., pozn.) paragrafu 71 odseku 1 a u druhého aj pre písmeno b a c (pokračovanie v trestnej činnosti, pozn.) Trestného zákona. Uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Návrh na väzobné stíhanie podal prokurátor ÚŠP vo štvrtok (24.1.) v neskorých večerných hodinách. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica bude vo veci rozhodovať v sobotu o 13. hodine. Informovala TASR v piatok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Alena Zs., ktorá je obvinená aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, bola vo štvrtok obvinená aj v prípade ďalšej vraždy. Súvisí to so stredajšou (23.1.) akciou NAKA na západnom Slovensku. Informovala o tom polícia vo štvrtok (24. januára) na sociálnej sieti.

„Na základe vykonaných úkonov a vyhodnotenia dôkaznej situácie bolo dňa 24. januára vznesené obvinenie z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva voči Romanovi O., Vladimírovi M., Ladislavovi V. a Alene Zs.,“ spresnila polícia.

Ich obvineniu predchádzala stredajšia policajná akcia príslušníkov protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru na západnom Slovensku. V rámci nej zadržali celkom sedem osôb podozrivých zo spáchania závažnej násilnej a majetkovej trestnej činnosti.

Vykonávateľ vraždy bývalého primátora je už odsúdený, stále však chýbali jej objednávatelia či pomocníci. Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus. Po tom, čo sa údajný páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa. Kaluzovi hrozilo doživotie, obžalovaný bol nielen z úkladnej vraždy, ale aj nedovoleného ozbrojovania.

Alena Zs. sa stále v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice nachádza vo väzbe. Nepodala totiž sťažnosť voči decembrovému rozhodnutiu ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica. Tento súd v prvej polovici decembra zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby. Ako prvá zo štyroch obvinených v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby. Okrem nej z úkladnej vraždy páru sú obvinené ďalšie tri osoby – Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A.

Akciu NAKA, v rámci ktorej v stredu, 23. januára 2019, zadržala sedem podozrivých osôb si pozrite vo videu.

#zadržanie #vražda #obvinenie z vraždy #Alena Zs.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk