Mestá a obce vyzývajú poslancov, aby neschválili zákon o hazarde

25.01.2019 11:52
hazard, aliancia
Výzvu proti hazardu od iniciatívy Zastavme hazard za jeden deň podpísalo viac ako 100 signatárov. Autor: ,

Primátori, starostovia a poslanci miest a obcí vyzvali poslancov NR SR, aby neprelomili veto prezidenta a neschválili zákon o hazardných hrách z dielne ministerstva financií, ktorý sprísňuje reguláciu hazardu ako aj ochranu hráčov aj občanov.

Výzvu proti hazardu od iniciatívy Zastavme hazard za jeden deň podpísalo viac ako 100 signatárov. Mestá a obce chcú, aby mohli o osude herní a kasín na svojom území rozhodovať sami bez petície občanov. „Povinnosť predloženia petície pre zákaz hazardu s 30 percentami obyvateľov obce na prijatie regulácie hazardu znamená v mnohých prípadoch vylúčenie demokracie,“ uvádza sa vo výzve. Jej signatári tiež tvrdia, že privatizácia online hazardu a zlegalizovanie reklamy na online hazard spôsobí jeho ešte masívnejšie rozšírenie a nárast negatívnych dôsledkov. Odmietajú aj predĺženie licencie pre herne z dvoch až na päť rokov.

Výzvu do tejto chvíle podporilo viac ako dvadsať starostov obcí a desiatky mestských a obecných poslancov z celého Slovenska. Výzvu na stránke vyzva.zastavme­hazard.sk môžu podpísať zvolení zástupcovia miest a obcí Slovenska do 28. januára. V utorok ju plánujú odovzdať Národnej rade SR, ktorá má o vrátenom zákone opätovne hlasovať.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil zákon o hazardných hrách parlamentu. Poslancom navrhol, aby zákon pri opätovnom prerokovaní neschválili ako celok. Svoje rozhodnutie nepodpísať nový zákon s rozsiahlymi zmenami v systéme hazardných hier opiera o viacero výhrad týkajúcich sa najmä ochrany hráčov pred negatívnymi dôsledkami hazardu. Prezidentovi sa však nepozdávajú ani úpravy kompetencií samospráv v oblasti hazardných hier. Zákon podmieňuje hlasovanie o zákaze hazardu na území obce petíciou s minimálne stanoveným počtom podpisov obyvateľov, čo podľa prezidenta sťažuje a v niektorých prípadoch dokonca znemožňuje reguláciu hazardu.

#NR SR #zákon o hazardných hrách
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku