Konanie voči Lajčákovi začali už vlani, ale hlasovanie odložili. Člen výboru Peter Kresák (Most-Híd) totiž upozornil, že podľa zákona sa konanie zastaví, ak sa verejný funkcionár pred hlasovaním výboru vzdá funkcie. Narážal na to, že Lajčák v tom čase podal demisiu. Prezident Andrej Kiska ju vtedy neprijal, Kresák preto navrhol počkať.
Výbor tak rokovanie prerušil s tým, že počká, ako sa situácia s Lajčákovým odchodom z ministerského kresla vyvinie. A v prípade, že v kabinete skutočne skončí, či si uplatní poslanecký mandát, na ktorý má na základe výsledku volieb nárok a bude naďalej verejným funkcionárom. Lajčák napokon ministrom zostal a tak výbor rozhodoval.
Minister Lajčák „rozhodnutie výboru rešpektuje, avšak opakovane považujem za potrebné upozorniť, že tento majetok neuviedol do majetkového priznania z nevedomosti, že takýto podiel vôbec vlastní,“ uviedol v dnešnom stanovisku hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. Pre úplnosť dodal, že ide o dom postavený v roku 1927, ktorého celková trhová hodnota je maximálne do 20 000 eur. „Pán minister dom nikdy neužíval, vždy mal za to, že je to vlastníctvo jeho matky. Z dôvodu, že ho v dedičskom konaní zastupoval brat, mu osvedčenie o dedičstve ani nebolo doručené. Tiež mu nebolo doručené ani rozhodnutie o vyrubení dane z nehnuteľností, nakoľko túto daň naďalej pravidelne platila a platí matka pána ministra. Nakoľko pán minister naozaj nevedel, že má spoluvlastnícky vzťah k tejto nehnuteľnosti, odkedy je ústavným činiteľom (2009), nikdy tento podiel v majetkovom priznaní neuvádzal,“ spresňuje stanovisko.