Dostane sa obávaný boss košického podsvetia na slobodu? Pozrite si video zo súdu

Slobodu si Dušan Borženský, prezývaný Borža, ešte stále nemôže užívať. Okresný súd Košice II ho v piatok už po druhýkrát podmienečne prepustil z väzenia, to sa však nepáči prokurátorovi.

, 01.02.2019 15:37, aktualizované: 18:32
debata (39)

Boržu odsúdili na 23 rokov za tri mafiánske vraždy. Jednou z nich bola vražda jeho konkurenta Karola Kolárika, poprava Jána Kromku a v treťom prípade to mal byť návod na vraždu Fadila Pasjaču.

TV Pravda: Pozrite si video zo súdu s Borženským

Približne pred rokom požiadal po prvýkrát o podmienečné prepustenie z väzenia, pretože si odsedel dve tretiny trestu. Svoj návrh neskôr stiahol, no vlani v marci opäť zopakoval svoju požiadavku, o ktorej už súd rozhodoval. V júli 2018 Boržu verdikt o prepustení potešil, no prokurátor bol nespokojný. Krajský súd sa s jeho námietkami stotožnil, a tak sa spis dostal opäť na „okres“. Žiadal, aby sa vypracoval ešte ďalší znalecký posudok z odboru psychológie, a taktiež aby sa ešte raz prehodnotil záver Ústavu na výkon trestu odňatia slobody, podľa ktorého odsúdený len čiastočne preukazuje splnenie podmienok na podmienečné prepustenie.

Samotný odsúdený Borža získal vo väzení viacero pochvál a nedostal žiaden disciplinárny trest. „Dodržiavam všetky požadované povinnosti. Chcem sa venovať dcére a priateľke a tiež pracovať,“ uviedol Borženský, ktorý už svoje činy oľutoval a je vraj z neho iný človek.

Na súde v piatok vypovedala jeho dcéra, priateľka a kamarát, ktorý žije vo Veľkej Británii. Všetci traja mu vyslovili podporu.

„Dušana ľúbim a chcem vzťah s ním rozvíjať. Chcem mu pomôcť nielen materiálne, ale aj mu vytvoriť citové zázemie,“ uviedla priateľka. Podľa dcéry má jej otec právo na nový začiatok a svoj dlh už splatil. „Nie som stotožnená s jeho skutkami, ja ho vnímam ako otca, a nie človeka, čo robil také veci,“ uviedla dcéra, ktorá mala iba tri roky, keď Borža nastúpil na výkon trestu. Obe ženy sa zhodli, že mu vedia zabezpečiť na slobode bývanie. Kamarát Milan potvrdil, že v prípade, ak by chcel Borženský pracovať v zahraničí, vedel by mu pomôcť. „Vlastním stavebnú firmu, kde by som ho zamestnal a pomohol mu aj so všetkými potrebnými záležitosťami,“ uviedol.

Podľa zástupcu Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Šaci, kde je momentálne Borža umiestnený, jeho prepustenie podporil s podmienkou dohľadu. Dôvodom je, že má stredné riziko sociálneho zlyhania.

Boržovi pomohol aj posudok psychologičky, podľa ktorej už doterajší výkon trestu splnil svoj účel. Dodala, že ak by nebol predčasne prepustený, mohlo by to u neho vyvolať rezignáciu, apatiu či stratu motivácie.

Napriek odvolaniu prokurátora, podľa ktorého neboli splnené podmienky na podmienečné prepustenie odsúdeného, je advokát Boržu spokojný. „Je to veľmi pozitívne, sme radi. Samozrejme, ešte to nie je ukončené“, reagoval Tibor Bacsó.

Borža by sa mal, ak by nežiadal o podmienečné prepustenie, dostať na slobodu až 30. novembra 2023.

© Autorské práva vyhradené

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Dušan Borženský #borža
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy