Polícia eviduje Roškovej sťažnosť voči obvineniu, prípravné konanie pokračuje

Polícia eviduje sťažnosť exposlankyne Smeru Ľubice Roškovej voči obvineniu. Spolu s dvoma ďalšími osobami čelí obvineniu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu.

04.02.2019 11:06
Ľubica Rošková Foto: ,
Exposlankyňa Smeru v parlamente Ľubica Rošková.
debata (1)

„Vyšetrovateľ sťažnosť voči uzneseniu samozrejme eviduje, no nakoľko sa jedná o trestnú vec, ktorá sa nachádza v štádiu prípravného konania, bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ ozrejmil hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Doplnil, že dve právnické a jednu fyzickú osobu obvinil v decembri vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky.

Roškovej firma Agro Porúbka mala podľa medializovaných informácií poberať agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje. Na základe podozrení v médiách skontrolovala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti a identifikovala konkrétne plochy. Pri analýze zistila, že Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) zlyhal pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme aj plochy, ktoré tam nemali byť. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Pri kontrole sa ukázalo, že spomínaná firma žiadala podpory na plochu v súčte 470 hektárov v 170 rôznych pôdnych blokoch na území východného Slovenska. Trestné oznámenie na generálnu prokuratúru podalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a PPA. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vydal Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) pokyn na vyšetrenie prípadu poskytovania agrodotácií spoločnosti Agro Porúbka v apríli minulého roka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľubica Rošková #kauza agrodotácií