Ministerstvo vnútra vyhlásilo výberové konanie na post prezidenta Policajného zboru

, 05.02.2019 15:26
Denisa Saková
Ministerka vnútra SR Denisa Saková Autor: ,

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky dnes vyhlásilo výberové konanie na post prezidenta Policajného zboru a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby.

Túto informáciu na svojej facebookovej stránke zverejnila ministerka vnútra Denisa Saková.

Uchádzači sa môžu prihlásiť do 8. marca 2019.

Voľba policajného prezidenta prešla v decembri minulého roku právnou úpravou. Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž 76 hlasmi odobrili novelu zákona o Policajnom zbore SR z dielne ministerstva vnútra, ktorá zmeny prináša.

Policajného prezidenta bude naďalej vymenúvať minister vnútra, avšak až na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnos­tného výboru, ktoré musí odobriť nadpolovičná väčšina jeho členov. Menovaný bude na štyri roky s možnosťou opätovného vymenovania. Na ustanovenie do funkcie bude teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.

Podľa zákona má byť do funkcie policajného prezidenta vymenovaný len príslušník Policajného zboru, ktorý je v služobnom pomere najmenej desať rokov. Podľa novely ho môže minister odvolať pre závažné dôvody, ktoré však bude musieť odobriť aspoň trojpätinová väčšina členov brannobezpečnos­tného parlamentného výboru. Ľubomír Galko (SaS) pôvodne na rokovaní výboru presadil zmenu, aby stačila nadpolovičná väčšina členov tak, ako je to v procese výberu policajného šéfa. V pléne však tento pozmeňujúci návrh vyňali zo spoločnej správy na návrh Jaroslava Bašku (Smer) na osobitné hlasovanie, ktorým neprešiel.

TV Pravda: Výber dočasného policajného prezidenta, ktorým sa nakoniec stal Milan Lučanský, avizovala ministerka vnútra už v máji minulého roku. Jej vyjadrenie si pozrite vo videu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#policajný prezident #Denisa Saková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku