„Je to možné, pretože je to dlhoročný vedecký pracovník. Celý život bol zamestnaný v akadémii vied a každý jeden človek, ktorý je tam zamestnaný, je na projektoch, ktoré sú z rezortu školstva, čiže APVV, VEGA, KEGA,“ povedala v stredu po rokovaní vlády Lubyová. Podľa nej jej otec riešil asi 50 projektov.
„Nepreberáme všetky projekty. To by znamenalo, že keď sa niekto stane ministrom v rezorte, kde má niekoho zamestnaného, tak by museli toho človeka prepustiť. To pokladám za diskriminačné. Ani mi v živote nenapadlo, aby sme to preberali,“ povedala ministerka. Túto situáciu nevníma ako konflikt záujmov.
Zodpovedný za projekt, v ktorom je ako spoluriešiteľ aj otec ministerky školstva, je Peter Švec z Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied.
Odstúpiť neplánuje
Ministerka pre problémy s prideľovaním stimulov neplánuje odstúpiť zo svojej funkcie. Uviedla to tiež po rokovaní vlády. „Určite nie na základe toho, že hodnotitelia nevyplnili poriadne nejaké hárky. Tu už je potrebné zaoberať sa kvalitou hodnotiteľov a kvalitou hodnotenia vedeckých projektov na Slovensku ako celku. Máme problém s hodnotením. Je to možno nepriamo spojené aj s tým, že hodnotitelia sú atakovaní, politizovaní a kriminalizovaní a ešte viac to odrádza ľudí, aby chceli hodnotiť projekty,“ uviedla Lubyová.
Opozícia plánuje Lubyovú odvolávať v parlamente, má zozbieraných už aj dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Podľa ministerky však opozícia nechce o stimuloch diskutovať. „Neprejavila záujem diskutovať na pôde parlamentného školského výboru, nechceli ani mimoriadny výbor,“ povedala s tým, že opozícii ide len o politické divadlo.
Lubyová potvrdila, že na sekcii vedy a techniky na ministerstve školstva plánuje urobiť audit, aby sa zabezpečilo, že kontrola bude vykonávaná dôkladnejšie. Pripomenula, že sa už prijali disciplinárne a personálne opatrenia. „Chcem, aby sme tam urobili audit, aby sme mali istotu do budúcnosti, že všetko bude v systéme klapať,“ povedala. Ministerka si myslí, že v koalícii má podporu. Dodala, že sa s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) priebežne rozpráva.
Rezort školstva pridelil viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa poslanca NR SR Branislava Gröhlinga (SaS) aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO) celkový systém prideľovania stimulov vyzerá ako veľmi netransparentný a rozdávajúci peniaze „od buka do buka“.