Matovič o Kresákovi a ŠtB: Budaja by intenzívna spolupráca s tajnými diskvalifikovala tiež

Poslanec Národnej rady SR a kandidát na ústavného sudcu Peter Kresák (Most-Híd) nikdy vedome nespolupracoval s rozviedkou Česko-slovenskej federatívnej republiky ani Štátnej bezpečnosti (ŠtB) nedával informácie. Vyhlásil to na tlačovej konferencii v parlamente Kresák. Reagoval na vyhlásenie lídra OĽaNO Igora Matoviča, že bol vedomým spolupracovníkom ŠtB a mal skratku ESTR.

08.02.2019 13:34 , aktualizované: 17:24
debata (128)

VIDEO: Igor Matovič pre TV Pravda po tlačových konferenciách odpovedal aj na otázku, či má poslanec Ján Budaj, ktorý tiež v minulosti čelil obvineniam zo spolupráce s ŠtB, jeho dôveru.

Video

„Nikdy som nespolupracoval s rozviedkou. Neexistuje dokument, ktorý by potvrdzoval moju úmyselnú spoluprácu ani informácie, ktoré by som Štátnej bezpečnosti dával,“ zdôraznil Kresák. Informácie o jeho vedomej spolupráci nie sú podľa poslanca pravdivé. „Spis bol založený na základe nepravdy. Údaje neboli pravdivé a ten spis bol založený bez môjho vedomia,“ uviedol Kresák s tým, že nič nepodpisoval. Zopakoval, že bol vedený ako sledovaná osoba.

Kresák informoval, že pred cestou do Spojených štátov dostal víza do štátov aj do Kanady, keďže tam muselo byť medzipristátie. Do USA podľa vlastných slov odišiel začiatkom januára 1988 a vracal sa v polovici augusta. „V evidenčnom liste rozviedky som objavil celý rad stretnutí, ktoré sa mali so mnou odohrať v čase, keď som bol v Spojených štátoch,“ zdôraznil Kresák s tým, že k údajným stretnutiam malo dôjsť v marci, januári či júli. „Ide zjavne o nepravdivé údaje, ktoré hovoria o tom, že ten spis bol založený na základe nepravdy,“ zopakoval.

Poslanec a kandidát uviedol, že koncom roka 1987, teda tesne pred jeho odchodom do USA, ho vyhľadali osoby, ktoré sa predstavili ako zamestnanci federálneho ministerstva zahraničných vecí. „Nemal som dôvod neveriť, že sú odtiaľ. Prišli s tým, že majú informácie o mojom plánovanom študijnom pobyte a v tejto súvislosti ma chcú upozorniť na možné riziká, ktoré súvisia s mojím pobytom. Keby som si náhodou všimol, či ma niekto nesleduje a podobne. A konštatovali, že ak by som niečo také zbadal, aby som sa obrátil na ambasádu vo Washingtone,“ opísal Kresák.

Dodal, že nemal dôvod odmietnuť, ale tvrdí, že túto možnosť ani raz nevyužil. Z rozhovorov nemal podľa vlastných slov však pocit, že by išlo „o akýsi náznak na spoluprácu s rozviedkou“. Až neskôr, v roku 1992, sa Kresák dozvedel, že bol vedený ako záujmová osoba ŠtB. „Takéto vedenie je iba dôkazom záujmu o osobu a nedokazuje žiadnu spoluprácu,“ doplnil.

Matovič: Značná časť spisu bola skartovaná

Vedomú spoluprácu Kresáka s tajnou službou dokazuje dokument, ktorý zverejnil on sám. Obsahuje dôkaz, že bol donášačom aj v Amerike. Vyhlásil to líder OĽaNO Igor Matovič v reakcii na Kresákovu piatkovú tlačovú besedu. Spis, ktorý je vedený v Ústave pamäti národa (ÚPN) si Matovič vyžiadal. V ňom je okrem iného podľa neho uvedené, že jeho značná časť bola ešte v decembri 1989 skartovaná.

Matovič doplnil, že doklady, ktorými argumentoval dnes Kresák, pochádzajú z pražských archívov, kde bolo celkovo vedených 133 strán. Matovič tvrdí, že súčasťou spisu boli aj výdavky vtedajšieho agenta štátnej bezpečnosti Kresáka, ktoré boli vynaložené na stretnutia s informátormi. Časť z nich je vedená v dolároch, čo podľa Matoviča dokazuje, že Kresák spolupracoval vedome aj v Spojených štátoch amerických, kde v osemdesiatych rokoch minulého storočia študoval.

„Súčasťou dokumentov sú aj výdavky, ktoré boli evidované na stretnutia s informátormi alebo dôstojníkmi. Dávam preto rečnícku otázku, kde sa 22. marca 1988 v Českos­lovensku dalo platiť dolármi? Nikde, Kresák spolupracoval vedome aj počas svojho pobytu v Spojených štátoch amerických. Nesmieme dovoliť, aby sa bývalí agenti tejto nebezpečnej organizácie dostali na Ústavný súd SR,“ dodal. Matovič prisľúbil novinárom predložiť spis, ktorý si vyžiadal z ÚPNa tiež dokumenty z Prahy, ktoré bude mať k dispozícii v pondelok na budúci týždeň.

TV Pravda: O odsúhlasení Roberta Fica ako vhodného kandidáta na ústavného sudcu rozhodol hlas poslankyne Irén Sárközy (Most-Híd), ktorá pred týždňom nahradila Petra Kresáka. Ten sa ako jeden z kandidátov vzdal funkcie člena výboru. Pozrite sa, ako sa k Ficovej odbornosti stavajú poslanci (vysielané 7.2.2019).

Video

© Autorské práva vyhradené

128 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠtB #Igor Matovič #Peter Kresák