Slovensko sa zapojilo do boja proti falšovaniu liekov

Lekárnici od soboty spúšťajú nový systém, ktorý overí pravosť liekov. Zavádza sa v celej Európskej únii. Jeho cieľom je zabrániť, aby sa do legálneho liekového reťazca dostávali falšované lieky.

09.02.2019 13:05
lekáreň, liek, lieky Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Od 9. februára bude musieťmusí lekárnik načítaním jedinečného kódu overiť pred výdajom pravosť každého balenia lieku. „Pacientov môžeme ubezpečiť, že na príchod novej európskej smernice sme sa v dostatočnom predstihu pripravovali a spravili sme všetky potrebné opatrenia, aby sme zamedzili prípadnému problému, ako napríklad tomu, že by pacient v lekárni ostal bez svojho lieku,“ uviedol predseda Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) na Slovensku Róbert Nemčický.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vysvetlil, že bezpečnostné prvky sa umiestňujú na lieky už pri výrobe a slúžia na kontrolu lieku počas celého obdobia, kedy sa nachádza v liekovom reťazci. „Verifikačný systém zavádza nové povinnosti všetkým stranám liekového reťazca,“ zdôrazňuje. Ako pripomenul podpredseda APSL Jan Žák, lekárnikov aj vďaka smernici Európskej únie, nazývanej aj smernicou o falzifikátoch liečivých prípravkov (inak FMD – Falsified Medicines Directive), čakajú v nasledujúcom období „veľké výzvy“.

S cieľom vyvinúť a implementovať efektívny systém overovania pravosti liekov v SR bola založená Slovenská organizácia pre overovanie liekov (SOOL). SOOL sprostredkúva pripojenie jednotlivých účastníkov do Národného systému pre overovanie pravosti liekov (NMVS) a do tzv. európskeho hubu.

Do národného systému má prístup aj ŠÚKL. Ten sa bude v rámci inšpekčnej činnosti zameriavať najmä na pripojenie jednotlivých užívateľov do systému. Štátny ústav na zavedení systému úzko spolupracoval so SOOL.

Hoci sa doteraz v SR výdaj falošného lieku v legálnej lekárni nevyskytol, odborníci prijímajú toto opatrenie podľa vlastných vyjadrení ako ďalší krok smerom „k zdokonaleniu“ slovenského lekárnictva.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #lekárnici #pravosť liekov