Minister zahraničia USA Mike Pompeo: Slovensko bolo vždy dobrým partnerom

, 12.02.2019 10:26, aktualizované: 15:03
Mike Pompeo, Pellegrini, úrad vlády
Americký minister zahraničia Mike Pompeo na stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim na Úrade vlády v Bratislave. Autor: ,

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo je na Slovensku. Je prvým vysokopostaveným predstaviteľom americkej vlády, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky od roku 2005, keď sa v Bratislave konal summit prezidenta USA Georgea Busha a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Pompeo začal návštevu rozhovorom s prezidentom Andrejom Kiskom, potom začal rokovania s predsedom vlády Petrom Pellegrinim a rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.

Lajčák apeloval na zachovanie transatlantickej väzby

Spojené štáty americké a Európska únia, ktorej súčasťou je aj Slovensko, by mali ostať najbližšími partnermi a spojencami. Pri utorkovom stretnutí so šéfom americkej diplomacie na to apeloval slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru).

„Nie sme si blízki len z historického a hodnotového hľadiska, ale sme si aj vzájomne najväčší obchodní partneri a investori. Samozrejme, že existujú témy, na ktorých sa nezhodneme, ale dôležité je, aby sme diskutovali s vedomím, že spolu sme silnejší,“ vyhlásil slovenský minister.

V tejto súvislosti partneri hovorili aj o obchodných vzťahoch USA a EÚ a obavách z amerických ciel. „Amerika chce byť partnerom Slovenska aj EÚ. Chceme pracovať v slobodnom a férovom systéme, kde je obchod vzájomný, existuje férová súťaž a obe ekonomiky rastú. Chceme sa uistiť, že všetky firmy, ktoré sa na týchto trhoch zúčastňujú, majú rovnaké podmienky,“ vyhlásil Pompeo.

Pri pamätníku
		Brána Slobody pod Devínom sa
		šéf...
Na snímke americký
		minister zahraničných
		vecí...
+6Na snímke prezident SR
		Andrej Kiska (vpravo)
		a...

V súvislosti s čínskou firmou Huawei a obavami, že cez ňu Čína získa prístup ku kritickej infraštruktúre na celom svete, Pompeo uviedol, že USA chce zdieľať informácie, ktoré má. „Chceme, nech naši priatelia poznajú riziká a spravia rozhodnutia, ktoré sú pre nich dobré,“ konštatoval americký šéf diplomacie.

Ministri hovorili aj o situácii vo Venezuele. Pompeo v tejto súvislosti vyjadril želanie, aby aj ďalšie národy podporili venezuelský ľud a nie doterajšieho prezidenta Nicolása Madura. „Veríme, že je to správna vec pre slobodu a demokraciu vo Venezuele. Humanitárne podmienky sú tam katastroficky zlé. Chceli by sme do krajiny poslať humanitárnu pomoc, ale s Madurom na čele sa to nedá,“ konštatoval.

Lajčák tiež amerického partnera informoval o prioritách slovenského predsedníctva v OBSE a možnostiach spolupráce, najmä v súvislosti s Ukrajinou, Východným partnerstvom a západným Balkánom. V rozhovoroch sa podľa Lajčákových slov partneri sústredili aj na dialóg medzi Srbskom, Kosovom, ale aj Bosnou a Hercegovinou. Spomenuli tiež situáciu na Strednom a Blízkom východe, ako aj na Kórejskom polostrove.

Obchodné vzťahy medzi EÚ a USA, medzinárodná diplomacia, obranná a bezpečnostná spolupráca aj vzájomné ekonomické vzťahy. To sú plánované témy rozhovorov premiéra Peter Pellegriniho (Smer) s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

„Slovensko ako automobilová veľmoc bude veľmi citlivo vnímať prípadné zmeny obchodných vzťahov medzi EÚ a USA, ktoré by mohli mať priamy dopad na slovenský priemysel,“ vyhlásil Pellegrini. Vyzdvihol však, že americký šéf diplomacie prichádza v čase, keď sa Slovensko veľmi aktívne angažuje v medzinárodnej diplomacii – ako predsednícka krajina V4, OBSE a ministerskej rady OECD.

Pompeo ocenil, že v multilaterálnych organizáciách bolo Slovensko pre USA vždy dobrým partnerom a uistil premiéra, že to chce opätovať. Počas svojej krátkej návštevy chce podľa svojich slov komunikovať dôležitosť vzťahu medzi Slovenskom a USA a súťažiť s tými, ktorí „podkopávajú demokraciu a slobodu aj tu na Slovensku“.

Premiér s ministrom rokujú aj o obchodných vzťahoch medzi Slovenskom a USA, ktorým obaja prikladajú veľkú dôležitosť. „Na Slovensku pôsobí vyše 120 amerických firiem, ktoré zamestnávajú tisícky zamestnancov,“ pripomenul Pellegrini.

Ako mladý vojak hliadkoval pri hranici Československa

Ešte pred začiatkom oficiálnych rozhovorov si Mike Pompeo uctil pamiatku obetí komunizmu, mužov a žien, ktorých zabili na hraniciach pri pokuse o útek za Železnú oponu pri pamätníku Brána slobody pod hradom Devín. Predniesol aj prejav o hodnote slobody.

Zdôraznil, že USA sú pripravené stáť ako priateľ, partner a spojenec Slovenska aj v ďalších desaťročiach.

Pri pamätníku sa šéf americkej diplomacie stretol so zástupcami Konfederácie politických väzňov Slovenska a ocenil ich odvahu. „Pamätníky ako ten, pri ktorom stojím, zabezpečujú, aby sme nezabudli, čo je v stávke,“ vyhlásil Pompeo s tým, že je pre neho obrovskou cťou uctiť si pamiatku viac než 400 ľudí, ktorí prišli o život, keď sa snažili utiecť pred komunizmom. „Vedeli, že utiecť znamená riskovať život. Ale aj tak sa o to pokúsili. Taká je ľudská túžba po slobode,“ konštatoval.

Pompeo tiež spomenul svoj zážitok so Železnou oponou, keď ako mladý vojak hliadkoval pri hranici Československa. Pochválil rozhodnutie Slovenska pridať sa po páde komunizmu ku komunite transatlantických demokracií. „Slovensko nikdy nebolo nezávislejšie a prosperujúcejšie ako dnes,“ myslí si. Varoval však pred silami, ktoré spoločné hodnoty, na ktorých stojí aj americko-slovenské priateľstvo, ohrozujú. Spomenul ruskú agresiu, ktorá „podkopáva slobodu na tomto kontinente“ a Čínu, ktorá „potláča ľudské práva a zvyšuje svoj vplyv v zahraničí“.

Pompeo do Bratislavy prišiel z Budapešti, kde rokoval s najvyššími maďarskými predstaviteľmi, a zo Slovenska odcestuje do Poľska. Ešte pred jeho odletom z Washingtonu americké ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že USA sa mienia v regióne viac angažovať, lebo za čas, keď mu venovali menej pozornosti, tam zosilnel vplyv Číny a Ruska.

Dopravné obmedzenia v Bratislave

Polícia upozorňuje vodičov v Bratislave na utorkové (12. 2.) rozsiahle dopravné obmedzenia, ktoré sú v súvislosti s návštevou amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea.

Obmedzenia sa týkajú najmä širšieho centra Bratislavy, ako aj hlavných príjazdových ciest do hlavného mesta. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

V utorok od 08.30 h bola obmedzená v premávka pri presune delegácie z bratislavského letiska. Uzatvorený je do 10.00 diaľničný obchvat D1, a to v úseku od Zlatých pieskov po Most Lafranconi, ďalej Botanickej ulice a Devínskej cesty. Následne asi od 10.00 h do 14.30 h bude striedavo obmedzovaná doprava na komunikáciách v centre mesta, a to Mlynská dolina, Búdková, Mudroňova, Palisády, Hodžovo námestie, Nám. 1. mája, Banskobystrická, Štefánikova a Staromestská.

„V čase od 13.30 h dôjde k obmedzeniu v premávke pri presune delegácie z centra mesta. Dôjde k uzatvoreniu diaľničného obchvatu D1, a to v úseku od Einsteinovej ulice po výjazd na bratislavské letisko. Tieto obmedzenia budú trvať približne do 15.00 h,“ spresnila Mihalíková.

Polícia žiada vodičov, ktorí v utorok plánujú na príchod do Bratislavy, využiť diaľnicu D1, aby svoj príchod naplánovali najneskôr do 8.30 h. Následne vodičom odporúča polícia využitie diaľnice až po 10.00 h. V popoludňajších hodinách v utorok žiada polícia vodičov, ktorí budú chcieť na opustenie Bratislavy využiť diaľnicu D1, aby tak spravili v čase najneskôr do 14.00 h. Vodičom odporúčajú policajti použiť diaľnicu až po 15.00 h. „Vodičov žiadame, aby, pokiaľ je to možné, sa uvedeným úsekom vyhli a na prejazd využili alternatívne trasy a boli trpezliví,“ podotkla Mihalíková.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Miroslav Lajčák #Peter Pellegrini #Mike Pompeo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku