Na Slovensku sú nemeckí komisári, zúčastnia sa výsluchov v kauze únosu Vietnamca

12.02.2019 10:53
Trinh Xuan Thanh
Trinh Xuan Thanh počas súdneho procesu vo Vietname. Autor: ,

Nemeckí vyšetrovatelia sa zúčastnia výsluchov štrnástich svedkov v prípade únosu vietnamského podnikateľa. Na Slovensku sú od pondelka (11.2.) večera. Výsluchy povedú slovenskí policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Potvrdili to zdroje blízke slovenskej polícii.

Výsluchy svedkov sa uskutočnia od utorka do konca týždňa. Za nemeckú stranu sa ich zúčastnia dvaja hlavní kriminálni komisári. Identita svedkov nie je známa, má ísť o pracovníkov Ministerstva vnútra (MV) SR a Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorí sú v aktívnej službe. Denník Pravda o príchode nemeckých vyšetrovateľov informoval 8. 2. 2019.

Polícia bližšie informácie o priebehu vyšetrovania a výsluchoch neposkytuje. „Vzhľadom na to, že vyšetrovanie je vedené v Spolkovej republike Nemecko, nie je možné k plánovaným úkonom poskytnúť žiadne bližšie informácie, ale je potrebné osloviť príslušné nemecké orgány,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberalo aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

VIDEO: Aj o tom, či kauza únosu vietnamského občana môže zaťažovať dvojstranné vzťahy medzi Nemeckom a Slovenskom hovorí v TV Pravda niekdajší slovenský veľvyslanec v USA a v Maďarsku Rastislav Káčer. (TV Pravda, 7. 2. 2019)

#NAKA #kauza uneseného Vietnamca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku