VIDEO: Premiér Pellegrini prehovára koalícii do duše: zvoľte aspoň šesť kandidátov na sudcov

, , 13.02.2019 10:37, aktualizované: 15:17

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) si nemyslí, že je správne, aby aj druhá voľba kandidátov na ústavných sudcov dopadla ako tá prvá. Preto dúfa, že stredu využijú koaliční poslanci na to, aby sa pokúsili nájsť zhodu na aspoň toľkých menách, ktoré po prípadnej voľbe zabezpečia funkčnosť ústavného súdu. Povedal to pred výjazdovým rokovaním vlády v Jesenskom v okrese Rimavská Sobota.

VIDEO: Pozrite si vyjadrenie premiéra Pellegriho k horúcej voľbe ústavných sudcov.

„Ústavný súd SR je strážca demokracie, strážca ústavnosti a nemyslím si, že je správne, aby sme ho akýmkoľvek spôsobom paralyzovali len tým, že nie sme schopní na úrovni politických strán nájsť politickú dohodu a zhodnúť sa aspoň na tých šiestich menách tak, aby mohli byť vymenovaní traja ústavní sudcovia, a aby aspoň v sedemčlennom zložení ústavný súd mohol fungovať,“ zdôraznil premiér.

Ústavný súd považuje Pellegrini podľa vlastných slov za natoľko dôležitú inštitúciu, že ponechať ju len tak, aby celé mesiace fungovala len so štyrmi sudcami a neplnila si svoje úlohy, je aj hazardom s demokraciou a normálnym fungovaním demokratickej krajiny.

Národná rada SR v utorok (12. 2.) nezvolila kandidátov na ústavných sudcov. Neprešiel ani jeden z kandidátov. Vo štvrtok (14. 2.) budú poslanci voliť opäť.

Poslanci volili verejne, čo Smer odmietal, jeho členovia odovzdávali prázdne hlasovacie lístky. Verejnú voľbu odhlasovali poslanci pred voľbou. Trval na nej aj koaličný Most-Híd a SNS predtým hovorila, že s ňou problém nemá.

Poslanci majú vybrať 18 kandidátov na ústavných sudcov, a tých ponúknuť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Výbor bude hovoriť o spôsobe voľby kandidátov na sudcov ÚS vo štvrtok ráno

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR sa bude otázkou, ako sa má vykonať opakovaná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, zaoberať vo štvrtok 14. februára ráno od 9.00 h. Termín určil predseda výboru Róbert Madej zo Smeru-SD. O stanovisko požiadal výbor predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Poslanci budú kandidátov voliť o 11.00 h.

„Výbor sa bude zaoberať otázkou, či má byť opakovaná voľba tajná alebo verejná,“ uviedol ešte v utorok (12. 2.) šéf výboru Róbert Madej. Dodal, že on svoj názor na to má, ale bude ho prezentovať na rokovaní výboru.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peter Pellegrini #voľba ústavných sudcov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku