Opozícia odovzdala podpisy na odvolávanie ministerky Lubyovej

Opozičné OĽaNO a SaS v piatok odovzdali do podateľne Národnej rady (NR) SR podpisy 38 poslancov potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa chcú pokúsiť odvolať ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantka SNS). Dôvodom je prideľovanie stimulov pre projekty na výskum a vývoj. Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) už avizoval, že mimoriadna schôdza by sa mala konať v pondelok (18. 2.).

15.02.2019 11:48, aktualizované: 12:15
Lubyová, Branislav Grohling, Foto: ,
Poslanec NR SR a tímlíder strany SaS pre školstvo Branislav Gröhling na archívnej snímke s ministerkou školstva Martinou Lubyovou.
debata (21)

Pochybenia v prideľovaní stimulov sa podľa poslanca parlamentu Branislava Gröhlinga (SaS) odzrkadľujú v okopírovaných posudkoch, navyšovaní bodov či údajných omyloch a preklepoch, ktoré by podľa neho neurobil ani žiak základnej školy. „Výsledkom takýchto chýb je, že ministerka Lubyová sa sama zamotáva do svojich vlastných slov, na jednej strane hovorí o preklepoch, ale na základe týchto preklepov odvolala riaditeľa sekcie vedy a techniky,“ uviedol.

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) upozorňuje na druhý problém, pre ktorý chcú ministerku odvolať. „Ide o neriešenie eurofondového škandálu z leta 2017 a takisto fakt, že Slovenská republika príde o sto miliónov eur z eurofondov a jedine v dôsledku neschopnosti nominantov SNS,“ uviedla.

Podľa Remišovej nie je pravda, že sa opozícia nesnažila o komunikáciu, ako tvrdí ministerka. „S pani ministerkou sa veľmi rada stretnem a o týchto problémoch chcem s ňou hovoriť. Chceme informovať občanov o tom, aké problémy ministerstvo má a komu boli peniaze rozdané,“ uviedla s tým, že s ministerkou sa chce stretnúť pred televíznymi kamerami.

K problémom v rezorte školstva by sa mal podľa poslanca Miroslava Sopka (OĽaNO) vyjadriť aj premiér Peter Pellegrini (Smer). „Vyzývam predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby zvážil, či je SNS stranou natoľko zodpovednou, aby zvládala riadenie tohto rezortu,“ vyhlásil. Opozícia tiež nerozumie, že sa k tejto téme nevyjadril ani minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Gröhling ho upozornil na viaceré pochybenia, napríklad pri protischránkovom zákone či zákone o stimuloch.

Lubyová odstúpiť neplánuje

Ministerka už vyhlásila, že ona sama odstúpiť neplánuje. „Určite nie na základe toho, že hodnotitelia nevyplnili poriadne nejaké hárky,“ uviedla. Lubyová zároveň iniciovala interný audit na sekcii vedy a techniky rezortu školstva. Jeho závery má poskytnúť Najvyššiemu kontrolnému úradu SR do 30. apríla.

Ministerka školstva je údajne pripravená aj na odbornú diskusiu. V reakcii na výzvu poslankyne Remišovej to pre TASR potvrdil odbor komunikácie rezortu. „Je právom každého poslanca zozbierať hlasy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR,“ uviedol odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Rezort školstva pridelil viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa Gröhlinga aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Podľa Remišovej celkový systém prideľovania stimulov vyzerá ako veľmi netransparentný.

VIDEO: Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) vo videu pre TV Pravda hovorí o dvoch prípadoch netransparentného udelenia dotácií na výskum, o ktorých rozhodlo ministerstvo školstva. (Vysielané 17.1.2019)

21 debata chyba
Viac na túto tému: #odvolávanie #Martina Lubyová #stimuly na vedu
Flowers