Slovensko zasiahol chrípkový vírus Michigan

, 25.02.2019 06:00

Slovensko počas tejto chrípkovej sezóny trápi pandemický vírus Michigan. V nitrianskej nemocnici približne pred týždňom zomrel 60-ročný pacient, ktorý mal chrípku. O niekoľko dní hlásili ďalšie úmrtie, tentoraz 71-ročnej ženy.

TV Pravda: Ako rozoznať chrípku? Lekárka: Chrípka je vážne ochorenie, nie je to iba prechladnutie.

Tí, ktorí sa dali v tejto sezóne zaočkovať proti chrípke, sa však obávať nemusia. Pred desiatimi rokmi síce tento vírus spôsobil pandémiu tzv. prasacej chrípky, dnes ho však pokryje bežná protichrípková vakcína.

Muž, u ktorého sa potvrdil vírus Michigan, bol vo Fakultnej nemocnici v Nitre hospitalizovaný niekoľko týždňov. „Jeho úmrtie nebolo zapríčinené priamo chrípkou, šlo o pacienta liečeného na viaceré choroby. K úmrtiu pacienta sa ďalej nebudeme vyjadrovať," uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. V prípade úmrtia staršej ženy sa na výsledky laboratórnych vyšetrení ešte čaká.

Podľa slov hovorkyne majú v súvislosti s chrípkou v nitrianskej nemocnici hospitalizovaných troch pacientov. „Na KAIM (Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, pozn. red.) máme jedného pacienta s potvrdenou chrípkou a jedného pacienta s podozrením na chrípku. Na infekčnej klinike máme momentálne hospitalizovanú jednu pacientku s potvrdenou chrípkou," informovala Timková. U žiadneho z nich sa však nevyskytol chrípkový vírus Michigan.

V rámci preventívnych opatrení v nemocnici platí celoplošný zákaz návštev na všetkých jej klinikách a oddeleniach. „Zaviedli sme špeciálny epidemiologický režim, ktorý náleží chrípke – kompletná izolácia pacienta, vyčlenený personál pre zdravotnú starostlivosť o pacientov, používanie jednorazovej posteľnej bielizne," vymenovala Timková.

Vírus koluje v populácii od roku 2009

Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva, uviedla, že od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 bol zaznamenaný najmä vírus chrípky A/Michigan/45/2015(­H1N1)pdm09like. Vírus Michigan koluje v populácii už od roku 2009, kedy vyvolal vo svete pandémiu. Vtedy išlo o nový typ vírusu, ktorý sa nazýval aj prasacia chrípka. „Ide o podtyp chrípkového kmeňa typu A, ktorý vznikol kombináciou génov ľudskej, prasacej a vtáčej chrípky," informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. Pre túto tzv. prasaciu chrípku bola v júni 2009 vyhlásená prvá celosvetová pandémia chrípky po vyše 40 rokoch. „Dnes tento vírus v populácii koluje ako bežná sezónna chrípka a existuje proti nej efektívne očkovanie," informoval úrad. Tí, ktorí sa v tejto sezóne zaočkovali, sú teda imúnni aj proti tomuto typu chrípky.

„Príznaky sú podobné ako pri bežnej sezónnej chrípke: horúčka, kašeľ, bolesti hlavy, zimnica, triaška, celková slabosť, bolesti svalov a kĺbov. Keďže ide o celkom bežný chrípkový vírus, preventívne opatrenia sú identické ako v prípade iných chrípkových vírusov," vysvetlili nitrianski hygienici.

Vírus nesie meno amerického štátu. „Vírusy dostávajú meno podľa miesta, kde boli izolované, napríklad vírus, ktorý sa izoluje v Bratislave, dostane meno Bratislava a podobne," ozrejmila Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. „Ďalšie čísla znamenajú, o koľký izolovaný kmeň vírusu chrípky v danom roku ide," vysvetľuje ďalej. Keďže u nás bol pozorovaný vírus A/Michigan/45/2015(­H1N1), znamená to, že ide o 45. kmeň vírusu chrípky typu AH1N1, ktorý izolovali v Michigane v roku 2015.

Na SARI zomrelo túto sezónu už sedem ľudí

Na Slovensku v tomto roku prevažuje vírus chrípky typu A a v Česku vírus typu B. „Nikto nevie predpovedať, ktorý z vírusov obsiahnutých v očkovacej látke sa u nás bude vyskytovať najčastejšie. Chrípka je nevyspytateľná," pokračovala Zuzana Krištúfková. Podľa nej medzi jednotlivými typmi nie je veľký rozdiel v klinických príznakoch ochorenia. „Niekedy vírusy chrípky typu B spôsobujú ťažší klinický priebeh," dodala Krištúfková.

Aj keď podľa najnovších údajov chorobnosť v prípade chrípky klesá, mnohé školy a škôlky sa zatvárajú. Najväčšiu chorobnosť v poslednom období zaznamenali v Banskobystrickom kraji. „V rámci Slovenska pretrvávajú miestami zatiaľ lokálne epidémie, na základe čoho bol prerušený výchovno-vzdelávací proces v mnohých predškolských a školských zariadeniach," spresnila Račková.

Podľa správy Úradu verejného zdravotníctva je chrípkové ochorenie počas tejto sezóny komplikované hlavne zápalmi prinosových dutín, zápalmi stredného ucha a zápalmi pľúc. Na Slovensku sa v tomto roku vyskytli aj prípady SARI: ide o akútne respiračné zápalové ochorenie, na ktoré u nás počas tejto sezóny zomrelo už sedem ľudí. Vírus sa prejavuje náhlym zvýšením teploty, bolesťou hrdla a kašľom. Ochorenie si vyžaduje hospitalizáciu pacienta, prevencia je rovnaká ako pri chrípke.

SARI sa vyskytol v Trenčianskom, Trnavskom, Banskobystrickom, Nitrianskom a Košickom kraji. Tento vírus sa nie vždy spája aj s chrípkou, ale ak sa tak stane, priebeh choroby sa môže značne skomplikovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vírus #úmrtie #chrípková sezóna #chrípka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box čierny šesťhran červené ruže

Flower box čierny šesťhran červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk