Matovič neprevezme mandát, ak uspeje v eurovoľbách

Lídrom kandidačnej listiny OĽaNO v májových voľbách do Európskeho parlamentu je líder hnutia Igor Matovič. Ak by uspel, mandát si nepreberie. Pokiaľ nezíska aspoň 50.000 krúžkov, odíde z Národnej rady SR a v ďalších parlamentných voľbách bude kandidovať z posledného miesta.

27.02.2019 11:40, aktualizované: 13:47
debata (152)

Nevylúčil, že ak by dosiahol veľmi zlý výsledok, mohol by odísť aj z funkcie predsedu hnutia. Oznámil to na tlačovej konferencii v Národnej rade SR. Odmieta, že by si z eurovolieb robil osobné referendum.

„Kandidujem do europarlamentu preto, lebo by som chcel, aby sa naše hnutie pokúsilo zobudiť mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o bezpečnostnej politike únie. Mali by sme zabojovať o náš európsky dom. Urobme Európu opäť silnejšou, veľkou. Je načase urobiť z Európy svetovú veľmoc,“ vysvetlil Matovič. Tvrdí, že jeho kandidatúra nie je útekom do europarlamentu.

Eurovoľby budú podľa neho referendom o únii. Nie je za odchod z únie ani z NATO. Líder OĽaNO chce bezpečnú Európu, preto treba podľa neho riešiť spoločnú bezpečnostnú politiku. K Rusku ani USA netreba podľa neho nekriticky vzhliadať. Matovič zdôraznil, že sú to jeho názory, viacerí v hnutí s nimi nesúhlasia.

Kandidátov postaví OĽaNO 14, ostatných kandidátov eurokandidátky chce hnutie predstaviť koncom týždňa. Dvojkou má byť Michal Šipoš, trojkou Peter Pollák. Ďalšie mená Matovič nateraz nezverejnil.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Remišová: Zmeneným postojom k USA vytvára umelý konflikt

„Vôbec nejde o to, aký má kto vzťah k USA, ale aké sú záujmy Slovenska. Svet okolo nás je stále nestabilnejší a bolo by hazardovaním so záujmami Slovenska, ak by sme podkopávali aj tú spoluprácu v oblasti obrany, ktorá dobre funguje,“ reagovala na vystúpenie Matoviča pre Pravdu jeho spolustraníčka v hnutí OĽaNO Veronika Remišová. O rozkole v strane zatiaľ odmieta hovoriť. „Vo volebnom programe máme zadefinované, že chceme pokračovať v spolupráci v oblasti obrany tak, ako doteraz. Bola by škoda, keby sa takýmito vyfabrikovanými problémami vytvárali zbytočné konflikty, Slovensko má oveľa vážnejšie problémy,“ dodala Remišová. Podľa nej Matovič svojím zmeneným postojom k USA vytvára len umelý konflikt.

Naď: V OĽaNO nikto zatiaľ nespochybnil naše členstvo v EÚ a NATO

Bezpečnostný expert hnutia OĽaNO Jaroslav Naď pre Pravdu povedal, že ho Matovičov postoj k USA neprekvapil. „Áno, zhodneme sa v tom, že Európa potrebuje silnejšiu obranu, kvalitnejšie spôsobilosti, a to aj preto, že zahraničná a bezpečnostná politika Trumpovej administratívy je chaotická a ťažko čitateľná. Európska únia ak chce byť veľmocou, musí skvalitniť aj svoju obranu. Zároveň však platí to, že s tými časťami prejavu, ktoré boli zásadne protiamerické a podľa môjho názoru odborne nepresné, sa ako odborník na oblasť obrany a medzinárodnej bezpečnosti nemôžem a ani nechcem stotožniť,“ povedal Naď, ktorý ubezpečil, že „členstvo v EÚ a v NATO nemá alternatívu a USA sú náš najsilnejší a najdôležitejší spojenec a obchodný partner. Doposiaľ to nikto v hnutí nespochybnil“. Pre Naďa bude dôležité, aby jasné proeurópske a proatlantické smerovanie hnutia pretavil aj do volebného programu hnutia na rok 2020.

152 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy