Špeciálnu prokuratúru rozšíria

, 28.02.2019 10:00

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) posilní päť nových ľudí. Budú zaradení na novovzniknuté oddelenie európskej prokuratúry. Takýto návrh včera schválila vláda, predložil jej ho generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Zatiaľ pôsobí na ÚŠP tridsať prokurátorov, po novom ich bude 35.

„Cieľom nového oddelenia je zabezpečenie rýchleho a efektívneho trestného konania vo veciach patriacich do pôsobnosti európskej prokuratúry,“ uvádza sa v návrhu. Oddelenie bude mať svojho vedúceho so zástupcom a troch prokurátorov.

Európska prokuratúra by mala vzniknúť koncom roka 2020. Stíhať bude trestné činy s vplyvom na európsky rozpočet, teda podvody s eurofondami alebo cezhraničné podvody na DPH, kvôli ktorým EÚ ročne príde až o 160 miliárd eur. Sídliť bude v Luxemburgu, každý členský štát tam bude zastupovať jeden prokurátor. Bude mať však aj delegovaných európskych prokurátorov v členských štátoch. Participovať by malo dvadsaťdva európskych krajín.

Delegovaní prokurátori, ktorí takisto pribudnú do štruktúr ÚŠP, budú mať dozor nad vyšetrovaním závažnejších trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie. O ich počte sa ešte len dohodne Generálna prokuratúra s európskou. Na Generálnej prokuratúre od decembra minulého roka prebieha konkurz na pozície európskeho aj delegovaného prokurátora.

V komisii, ktorá vyberala kandidátov na šéfa európskej prokuratúry, bol bývalý predseda Ústavného súdu a súčasný poradca prezidenta Ján Mazák. Z troch postupujúcich kandidátov bola favoritkou rumunská kandidátka, prominentná protikorupčná prokurátorka Laura Codruța Kövesi. Europoslanci sa včera radili o výsledku, nakoniec odporučili jej meno na hlasovanie pléna Európskeho parlamentu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Úrad špeciálnej prokuratúry #Európska prokuratúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku