Kandidátov na ústavných sudcov možno navrhovať len do utorka

Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu do utorka 5. marca navrhovať uchádzačov o post ústavného sudcu. Verejné vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR je naplánované na tri dni, od 21. do 23. marca aj vrátane soboty. Následne bude na marcovej schôdzi parlament opätovne voliť 18 kandidátov, z ktorých vyberie prezident polovicu.

28.02.2019 09:54 , aktualizované: 13:17
SR NRSR ÚS kandidáti voľba verejná BAX Foto: ,
Poslanci NR SR počas hlasovania o kandidátoch na ústavných sudcov.
debata

Opozičná strana SaS nenavrhne do novej voľby kandidátov na ústavných sudcov nikoho. Vyhlásil to vo štvrtok poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko (SaS). Liberáli zároveň vyzvali stavovské organizácie na zodpovedný výber kandidátov.

„Nebudeme stavať žiadnych kandidátov ako strana, aby tí, ktorých nominujú stavovské organizácie a akademici, neniesli na sebe nálepku politickej strany, ktorá by ich automaticky znevýhodňovala,“ zdôvodnil Galko.

Poslanec parlamentu Alojz Baránik (SaS) skonštatoval, že sú pripravení urobiť všetko pre to, aby bol Ústavný súd SR vlajkovou loďou krajiny. „Naša zodpovednosť ako poslancov je jasná, my pritom ale vyzývame aj stavovské organizácie, aj všetkých ostatných oprávnených navrhovateľov, aby sa aj oni správali zodpovedne,“ uviedol. Baránik si myslí, že je podstatné, ako sa každý kandidát javí ako človek, čiže aké sú jeho názory, hodnotový rebríček, morálne kvality. „Na tomto by mali trvať aj organizácie, ktoré týchto kandidátov navrhujú,“ doplnil.

Niektoré organizácie však podľa Baránika v prvej voľbe navrhli viacerých kandidátov, pri ktorých nie je jasné, čo ich k tomu viedlo, aký bol účel tej-ktorej organizácie. Zároveň podľa opozičného poslanca nie je správne, aby kandidátov navrhovali osoby, ktoré sa samy o post ústavného sudcu uchádzajú.

Liberáli sa podľa Galka budú snažiť, aby bola opakovaná voľba kandidátov na ústavných sudcov opäť verejná, pretože voliči majú právo vedieť, ako ich poslanci v zastupiteľskej demokracii hlasujú.

Ústavnoprávny výbor už jedno vypočúvanie absolvoval, no pre neúspech samotnej voľby ho zopakuje. Pri prvom pokuse sa prihlásilo 40 kandidátov, nakoniec však parlament hlasoval o 37. Svoju nomináciu stiahla šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, Radovan Hrádek a tiež expremiér Robert Fico (Smer).

Parlament 14. februára v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci za Smer odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok 12. februára v prvom kole. Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom. Na hlasovaní, na rozdiel od utorka, sa zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum. Tiež odovzdali prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár vtedy vyjadril nespokojnosť s tým, že Smer zablokoval voľbu. „My a Slovenská národná strana sme volili šesť kandidátov, na ktorých sme sa dohodli. Nerozumiem tomu. Nie je zodpovedné takto zablokovať ústavný súd. My sme urobili maximum pre to, aby bol funkčný," vyhlásil 14. februára Bugár.

Ústavný súd SR je od soboty 16. februára paralyzovaný, keď na ňom zostali pôsobiť iba štyria sudcovia. Rozvrh práce je tak stanovený iba na jeden funkčný trojčlenný senát.


TV Pravda: Premiér Peter Pellegrini sa obul do Smeru v súvislosti s voľbou ústavných sudcov. "Nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub našej strany, ktorý sa spolupodieľal na nefunkčnosti Ústavného súdu. (vysielané 15.2.2019)

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #ústavní sudcovia #vypočúvanie #voľba ústavných sudcov