Danko vyzval premiéra, aby čo najskôr navrhol nového ministra financií

, 03.03.2019 15:34, aktualizované: 15:40

Koaličný partner Smer musí dodržať dohodu a čo najskôr navrhnúť nového ministra financií. Uvádza to v oficiálnom stanovisku predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorý ďalšie pôsobenie Petra Kažimíra v tejto funkcii vníma ako porušenie koaličnej dohody.

Kažimír sa totiž podľa SNS nemal zúčastňovať na tvorbe štátneho rozpočtu na rok 2020. Strana tiež vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer), aby čo najskôr navrhol nového šéfa rezortu financií. Národniari navyše požadujú znižovanie daní z príjmu právnických osôb, zníženie DPH pre tlačené médiá, zníženie DPH na potraviny na 10 percent či zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov. SNS tvrdí, že tieto zákony zaradí na priame rokovanie Národnej rady SR bez odobrenia koaličných partnerov.

„Slovenská národná strana už dlhodobo kritizuje, že politická strana Smer mediálne komunikuje veci, ktoré nie sú koalične dohodnuté. Poslednými príkladmi je zastropovanie veku odchodu do dôchodku, či nárast minimálnej mzdy na 600 eur. Keďže koaličný partner naďalej prichádza s takýmto spôsobom komunikácie, v SNS sme sa rozhodli pristúpiť k priamym návrhom zákonov do parlamentu,” uviedol predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko. Informovala o tom Zuzana Škopcová z kancelárie predsedu NR SR.

„Slovenská národná strana vyzýva predsedu vlády SR, aby čo najskôr navrhol v mene Smeru nového ministra financií a aby súčasný minister Peter Kažimír zaujal post guvernéra Národnej banky Slovenska. Politická dohoda znela, že Peter Kažimír sa nebude priamo zúčastňovať zostavovania štátneho rozpočtu na rok 2020. SNS to vníma ako porušenie koaličnej dohody,” vyhlásil predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany Andrej Danko. „Ak by sme vedeli, čo sa bude diať, nemohli by sme súhlasiť s predčasnou voľbou guvernéra NBS,” dodal. Dankovi prekáža aj fakt, že pri zostavovaní vlády SR bolo dohodnuté, že v prípade dobrej kondícii štátnych financií budú znižované dane. „SNS sa už podarilo s maximálnym vypätím síl znížiť DPH na ubytovacie služby na desať percent, zvýšiť paušálne výdavky pre živnostníkov, zrušiť daňové licencie, zabezpečiť vyplácanie odmeny pre zamestnancov formou 13., 14. platu oslobodeného do výšky 500 eur od odvodov a daní. Dohoda však bola, že každý rok dôjde k zníženiu dane z príjmov o jedno percento, k čomu zatiaľ nedošlo,” povedal Danko.

Danko aj napriek tomu verí, že na najbližšej koaličnej rade budú niektoré témy vyjasnené a koalícia bude fungovať. Napriek tomu neplánuje ustúpiť pri prijatí zákonov z dielne jeho strany o znížených daniach. „Verím ale, že na nadchádzajúcej koaličnej rade sa tieto nedorozumenia vysvetlia a dokážeme aj naďalej spoločne pracovať tak, aby každý z nás vedel osloviť svojho voliča a naplnil svoj program. Napriek uvedenému, ale SNS bude trvať na predmetných návrhoch zákonov tak, ako budú podané so všetkými dôsledkami, pričom je pripravená podporiť obdobné návrhy koaličných partnerov,” uzavrel predseda SNS.

Raši potvrdil, že v hre o post ministra financií sú viaceré mená

V hre o post ministra financií sú okrem Františka Imreczeho a Ladislava Kamenického aj iné mená. V nedeľňajšej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol podpredseda Smeru Richard Raši.

O kom všetkom v Smere na túto funkciu uvažujú, však konkretizovať nechcel. „Nemali sme mať ešte žiadneho nového ministra financií, Peter Kažimír (Smer) je zatiaľ legitímnym ministrom financií a bude ním minimálne do svojho nástupu na guvernéra Národnej banky Slovenska,“ povedal Raši. Meno nového šéfa rezortu financií chce Smer oznámiť až po tom, čo o ňom rozhodne predsedníctvo strany. Podľa lídra SaS Richarda Sulíka, ak by sa mal stať nástupcom Kažimíra práve Imrecze, „bolo by to fatálne zlyhanie“.

Sulíkovi aj Rašimu sa Dankove návrhy pozdávajú

Sulíkovi sa pozdávajú návrhy z balíčka Andreja Danka (SNS). Podľa neho Danko konečne predložil niečo, „čo má hlavu aj pätu“. Potvrdil, že jeho návrhy by podporil.

Aj Raši poznamenal, že tento balíček je dobrý. „Stále je platná koaličná zmluva. O zásadných návrhoch musí rokovať Koaličná rada,“ uviedol to Raši. Podľa neho „ak sa budú tieto výborné návrhy prejednávať, určite sa budú hľadať riešenia, kto a skadiaľ ich zaplatí“. povedal Raši. Poznamenal, že „ak sa chce udržať vyrovnaný rozpočet, tak sa financie budú musieť odniekadiaľ presunúť“. V balíčku podpredsedovi Smeru chýbajú však opatrenia, ktoré by sa dotkli bežných ľudí, napríklad zníženie daňového zaťaženia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peter Kažimír #Andrej Danko #Peter Pellegrini #minister financií #koaličná zmluva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku