Začína sa týždeň čítania vo vlakoch

, 03.03.2019 22:00

Do tzv. šesťstovkových rýchlikov sa v tomto týždni doslova nasťahujú knižnice. Knihy sa budú požičiavať zadarmo, podmienkou je, aby sa po prečítaní vrátili.

Od 4. do 10. marca si prídu na svoje milovníci kníh. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pripravuje s Asociáciou slovenských knižníc projekt s názvom Týždeň slovenských knižníc. Cestujúci budú mať vo vybraných vlakoch na výber z vyše 30 kníh rôznych žánrov, ktoré budú k dispozícii v reštauračnom vozni, umiestnené v špeciálnych regáloch.

„Sám som vášnivým čitateľom a pri ceste vlakom rád trávim čas touto užitočnou a príjemnou aktivitou. Teším sa, že sa už tretíkrát podieľame na Týždni slovenských knižníc, ktorý považujem za veľmi prospešnú akciu,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Cestujúci nájdu knihy v takzvaných šesťstovkových rýchlikoch, ktoré premávajú medzi Bratislavou a Košicami. Cestujúci budú mať k dispozícii až 150 kníh. „Cestujúcim dôverujeme, že knihu, ktorú si požičali, vrátia, aby si ju mohli prečítať aj iní. Okrem toho môžu vo vlakoch stretnúť aj tzv. knižné hliadky – dobrovoľníkov, ktorí čítajúcich, pristihnutých s knihou alebo novinami, odmenia záložkou. Vďaka nej získajú „knihomoli“ zľavu na nákup kníh,“ dodal hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

„Knihy sme vyberali tak, aby žánrom i rozmerom zodpovedali účelu. Ide predovšetkým o menšie knihy a kratšie literárne útvary – poviedky, novely, literatúru faktu, ale nájdu sa tam aj detské príbehy. Pripravené budú knihy od súčasných slovenských i populárnych svetových autorov, knihy o cestovaní i tituly so športovou tematikou,“ spresnila podpredsedníčka Slovenskej asociácie knižníc Daniela Tóthová.

Marec už tradične patrí knihám. Na Slovensku sa nachádza vyše štyritisíc registrovaných knižníc a v nich možno nájsť okolo 40 miliónov zväzkov kníh.

Prehľad vlakov, v ktorých si cestujúci môžu požičať knihy:

  • R 600 MILA SEDITA (Košice 4.07 – Bratislava hl. st. 9.47)
  • R 602 Čingov (Košice 6.07 – Bratislava hl. st. 11.47)
  • R 604 Dargov (Košice 8.07 – Bratislava hl. st. 13.47)
  • R 606 Liptov (Košice 10.07 – Bratislava hl. st. 15.47)
  • R 607 ANDREA SHOP.SK (Bratislava hl. st. 12.13 – Košice 17.53)
  • R 609 Spišan (Bratislava hl. st. 14.13 – Košice 19.53)
  • R 611 FIXINELA (Bratislava hl. st. 16.13 – Košice 21.53)
  • R 613 TERMIX NIKA (Bratislava hl. st. 18.13 – Košice 23.53)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vlak #knižnica #rýchliky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku