Podľa lesoochranárskeho zoskupenia zahrnutie lesnej biomasy ako obnoviteľného paliva do RED II mimoriadne podkopáva ciele smernice a má ďalekosiahle a škodlivé dôsledky na lesné ekosystémy a ničí ich. Vlk sa ďalej domnieva, že spaľovanie dreva na energiu prináša viac emisií uhlíka v atmosfére ako spaľovanie fosílnych palív vrátane uhlia. „Sme presvedčení, že mimoriadne zvýšenie ťažby, ktoré je potrebné na výrobu energie z lesnej biomasy, ničí samotné lesné ekosystémy, ktoré doposiaľ absorbovali uhlík z atmosféry,“ konštatuje Vlk a preto spolu so svojimi partnermi žiada zrušenie zaradenia lesnej biomasy ako obnoviteľného paliva v rámci Smernice o podpore obnoviteľných zdrojov energie z roku 2018. Informoval o tom Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia.
Vlk si myslí, že zdraví ľudia môžu žiť jedine v zdravej krajine. „K slovenskej zdravej krajine patria nerozlučne prirodzené lesy, ktoré nám prinášajú množstvo benefitov nevyčísliteľnej hodnoty. Preto urobí Vlk všetko, na slovenskej, ale aj európskej úrovni, aby sme ničenie našich lesov zastavili,“ uvádza lesoochranárske zoskupenie, ktoré preto podalo podnety na prokuratúru na preverenie dodržiavania Zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktorý nepriznáva dotácie za spaľovanie dreva pochádzajúceho z lesných porastov. Takisto žiada poslancov Národnej rady SR, aby vykonali poslanecký prieskum v dvoch spaľovniach, v Bardejove a Topoľčanoch a zároveň v Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, pretože podľa nich existujú dôvodné podozrenia na nedodržiavanie spomenutého zákona.
Od začiatku tohto roka platí novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Poslanci národnej rady ju schválili v decembri 2018. Novelizovaný zákon definitívne zrušil dotovanie spaľovania kvalitného dreva v biomasových zariadeniach. Dotácie môže získať len spaľovanie dreva pochádzajúceho z tzv. energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu.