Sulík by zrušil odvody pre reťazce, podľa Danka to rast cien potravín nezastaví a treba znížiť DPH

, 10.03.2019 14:04

Strana Sloboda a solidarita (SaS) zruší odvody pre obchodné reťazce ako prvú vec v prípade, že sa po nasledujúcich parlamentných voľbách dostane do vlády. Predsedovi parlamentu a SNS Andrejovi Dankovi to v relácii RTVS O 5 minút 12 povedal líder SaS Richard Sulík.

„Zrušenie odvodov pre reťazce by okamžite pomohlo ľuďom,“ povedal Sulík. S Dankom sa zhodne, že dane pre právnické osoby treba znížiť, no ľutuje, že to neprišlo skôr, lebo Slovensko roky zažívalo len zvyšovanie daní. Zníženie DPH na potraviny podľa neho v súčasnej vládnej koalícii neprejde. Sulík tiež vyjadril presvedčenie, že koalícia je rozhádaná.

Danko trvá na tom, že na Slovensku nie je žiadna koaličná kríza. Informoval, že v stredu sa stretne koaličná rada, kde sa budú lídri baviť o mnohých problémoch vrátane znižovania daní, a to aj DPH, a o rôznych predstavách koaličných strán. „Koalícia je manželstvo z rozumu a raz sa skončí. Chcem už začať riešiť problémy ľudí,“ vyhlásil Danko a zdôraznil, že niekedy je v záujme dobrej veci nutné politicky zatlačiť. Predseda SNS tvrdí, že Slovensko je lídrom v raste cien potravín v EÚ. Je tiež presvedčený, že odvod pre obchodné reťazce nezvýšil ceny potravín. „ Ceny potravín tu priebežne rastú a rástli by aj po zrušení odvodu. Reťazce si tu totiž robia, čo chcú. Jediná cesta je zníženie DPH,“ zdôraznil. Danko dúfa, že nový minister financií bude ochotný znižovať dane.

Danko: Pri voľbe sudcov dostanú poslanci voľnú ruku

Koaličná SNS nebude dávať svojim poslancom žiadny pokyn, ako hlasovať, ani v prípade druhej voľby kandidátov na ústavných sudcov, uviedol Andrej Danko.

„SNS si zodpovedne vyberie. Jednoducho poslanci dostanú voľnú ruku tak, ako ju dostali. Možno nastane prienik niektorých mien. Pokiaľ nebude nejaká koaličná dohoda, myslím si, že to znova pôjde tým systémom, že sa dá voľná ruka poslanom,“ vyhlásil Danko. Poznamenal, že sám presadzovať nikoho nebude, keďže sa vraj sklamal už v mnohých ľuďoch.

Keďže prvá voľba ústavných sudcov bola verejná, druhá by podľa neho mala byť tajná. Priznal ale, že nemá problém robiť progres v dohodách, aby sa dospelo k cieľu. „Mne neprekáža ani verejná voľba,“ doplnil Danko.

Za verejnú voľbu ústavných sudcov je aj predseda SaS Sulík. Zdôraznil, že od voličov dostali hlasy nielen strany, ale aj poslanci, ktorí sú v parlamente. „A títo voliči majú nárok na to, aby vedeli, ako ich poslanci hlasujú a volia, ako hlasujú ich zástupcovia v národnej rade,“ skonštatoval Sulík. Doplnil, že liberáli si určite z kandidátov vyberú tých, o ktorých si myslia, že sú vhodní na tento post.

Rozdielne názory majú predsedovia strán na to, či je problémom, že nových sudcov sa nepodarilo zvoliť už pri prvej voľbe. Šéf národniarov to za veľký problém nepovažuje. Argumentuje tým, že dostatočný počet sudcov nebol už v minulosti. „Čo sa deje? Pokoj. Som to povedal na tlačovke – nebo nepadlo na Slovákov. Budú ďalšie voľby. Mám tu zoznam 30 mien, pôjdu ďalšie procesy, zvolia sa a ideme ďalej,“ povedal Danko.

S jeho tvrdeniami však šéf liberálov nesúhlasí. „Nezľahčoval by som to. Že nemáme ani plénom na Ústavnom súde, Ústavný súd je dnes de facto nefunkčný,“ oponoval Sulík. Poznamenal, že je základnou povinnosťou poslancov hlasovať a voliť. Výsledok prvej voľby ústavných sudcov označil za „zlyhanie poslancov Smeru-SD na celej čiare, a vrcholne nezodpovedné“. Na margo toho Danko uviedol, že nikomu neprináleží hodnotiť správanie a politickú reakciu inej strany. Poznamenal však, že Smer-SD je stále relevantnou stranou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#DPH #Richard Sulík #Andrej Danko #odvod pre reťazce
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku