Bez elektriny stále zostáva viac ako 5000 odberných miest na strednom Slovensku

Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) obnovili dodávky elektriny pre tisícky domácností na strednom Slovensku. Bez 'prúdu' však ešte zostáva viac ako 5000 odberných miest. TASR o tom v pondelok popoludní informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

11.03.2019 07:52 , aktualizované: 17:38
pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik Foto: ,
Ilustračná foto.
debata (4)

Dodal, že najviac postihnutými obcami sú Oravská Lesná, Zákamenné a Krušetnica, kde je bez napájania 70 trafostaníc. Elektrinu preto nemá zhruba 3000 odberateľov. V tejto oblasti došlo k poškodeniu troch úsekov vedenia vysokého napätia, vysvetlil hovorca.

Mimo prevádzky je aj 26 trafostaníc v obciach Rapovce a Lipovany v Lučeneckom okrese a 29 trafostaníc v okrese Brezno. Bez elektriny sú tu stovky domácností. Pracovníci SSD sa budú snažiť pripojiť všetkých odberateľov ešte do zotmenia, ale nie je isté, či sa im to všade podarí. Všetko závisí najmä od dostupnosti miest, kde došlo k poruchám, povedal Gejdoš s tým, že na mnohých miestach prší a blatistý terén znemožňuje prístup údržbárskym vozidlám.

Okrem porúch na vedeniach vysokého napätia je nahlásených aj množstvo porúch na úrovni nízkeho napätia. Naši údržbári sa im snažia priebežne venovať, ale prioritu má vyššia napäťová hladina, od ktorej je závislý väčší počet odberateľov, uzavrel.

Zasahovalo takmer 310 hasičov

Za posledných 12 hodín zasahovalo v súvislosti s počasím takmer 310 hasičov, najviac v Žilinskom kraji. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). „Najčastejšie hasiči pomáhali pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech, cestných komunikácií a zaparkovaných vozidiel, v niekoľkých prípadoch hasiči odstraňovali strhnuté strechy,“ opísala.

Na odstraňovanie následkov silného vetra hasiči nasadili 108 kusov hasičskej techniky. V Žilinskom kraji pomáhali pri 35 udalostiach, v Banskobystrickom pri 33 a v Prešovskom pri 28. V Trenčianskom kraji zasahovali 14-krát, v Bratislavskom 12-krát.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #veterná smršť #výpadok prúdu #extrémne počasie