SaS žiada pre odmietnutie investície od USA odvolať Gajdoša

Opozičná strana SaS žiada premiéra Petra Pellegriniho (Smer), aby odvolal Petra Gajdoša (SNS) z postu ministra obrany. Dôvodom je odmietnutie finančnej pomoci Spojených štátov amerických vo výške 105 miliónov dolárov na modernizáciu vojenských letísk.

12.03.2019 14:49
Gajdoš, pellegrini, vojaci Foto:
Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (vpravo) a predseda vlády SR Peter Pellegrini.
debata (215)

Podľa liberálov je povinnosťou Pellegriniho vlády „zastaviť demontáž bezpečnostných základov Slovenskej republiky, ktorú uskutočňujú nominanti SNS na ministerstve obrany“. Zdôraznili, že nestačí kroky ministra obrany kritizovať. Rozhodnutie ministerstva označili za presadzovanie záujmov Ruskej federácie a antiamerikanizmus.

Premiér Pellegrini tvrdí, že vláda by pod jeho vedením nikdy neurobila kroky, ktoré by znamenali súhlas s prítomnosťou zahraničných vojsk na Slovensku. Podľa jeho názoru treba vyjednávať podmienky, ktoré nebudú na úkor suverenity krajiny, a ktoré nebudú zaväzovať k tolerancii cudzích vojsk na svojom území. Zdôraznil, že prítomnosť cudzích vojsk na Slovensku nikto neplánuje.

Kiska: Odmietnutie finančnej pomoci z USA je absurdné

Odmietanie finančnej pomoci z USA na opravu vojenských letísk v situácii, keď sú na Slovensku rozbité cesty, nemocnice a školy, považuje prezident SR Andrej Kiska za absurdné. Uviedol to jeho hovorca Roman Krpelan v reakcii na rozhodnutie Ministerstva obrany (MO) SR nezúčastňovať sa ďalej na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci s USA.

„Pre mňa je nepochopiteľné, ak náš spojenec ponúka finančnú pomoc a my ju odmietame. Samozrejme, je na vyjednávacej schopnosti ministerstva obrany, za akých podmienok a čo všetko musí zmluva obsahovať,“ konštatoval Kiska s tým, že Slovensko má dlhodobo obrovský investičný dlh z pohľadu investícií do armády, či už je to technika, budovy, alebo letiská.

Kisku zároveň mrzí, že predstavitelia vlády a premiér v Európe a vo svete hovoria o dôležitosti slovenského členstva v EÚ a NATO, ale potom vyjadrujú názory, ako by členstvo v NATO obmedzovalo slovenskú suverenitu. Varoval tiež pred spochybňovaním hrozieb z nelegálneho či agresívneho konania Ruska. „Musíme si uvedomiť, že každé takéto spochybňovanie oslabuje a podkopáva bezpečnosť našich občanov. A narúša jednotu, ktorá je pre Alianciu a našu kolektívnu obranu absolútne kľúčová,“ myslí si prezident.

Rezort obrany v pondelok informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Argumentuje aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl SR. Rozhodnutie prekvapilo aj rezort diplomacie, ktorý v pondelok (11. 3.) napísal, že s ním MO SR svoje rozhodnutie nekonzultovalo.

215 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #Andrej Kiska #vojenské letectvo #Peter Gajdoš
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy