Pellegrini: Odmietnutie financií z USA pre mňa nie je uzavreté

Rokovania o 105 miliónoch dolárov od Spojených štátoch amerických na rekonštrukciu vojenských letísk ešte nie sú na konci. K tejto téme si ešte spolu sadnú premiér Peter Pellegrini, minister zahraničia Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Práve koaličná Slovenská národná strana je proti pomoci USA.

, 13.03.2019 11:14, aktualizované: 13:05
debata (213)

Pellegrini argumentuje, že pokiaľ sa podarí vyrokovať takú dohodu, ktorá bude pre Slovensko výhodná, peniaze by sme mohli prijať. Premiér to uviedol dnes pred rokovaním vlády. Je to podľa neho vážna vec, ktorá sa má riešiť na úrovni vlády a predsedu vlády, a rozhodnutia o tom, či Slovensko pomoc prijme, alebo neprijme, sa nemá dozvedať z novín.

„Ak to bude výhodné pre krajinu a nebude to mať žiadny vplyv na suverenitu krajiny, a nebude to súhlas, že vojská si tu môžu behať hore-dole, tak by sme boli viete čo, ak by sme to odmietli. Je zbytočné sa pripraviť o niečo, čo by nám mohlo pomôcť Kuchyňu a Sliač (vojenské letecké základne, pozn.) dať na vyššiu úroveň,“ povedal dnes Pellegrini s odkazom, že nech sa idú ľudia na tie letiská pozrieť, či spĺňajú úroveň 21. storočia.

Premiér trval na tom, že rozhodnutia sa prijímajú na záver negociácií a tento proces nevníma ešte ako uzavretý. „Mám pocit, že tu sme ešte len v rokovaniach, nevieme, kde a môžu skončiť. Myslím si, že vieme rokovať tak, aby sa skončili tak, aby malo z toho profit Slovensko a nehrozila strata suverenity ani nič iné,“ skonštatoval Pellegrini a dodal, že bližšie informácie bude mať po budúcotýždňovom rokovaní s Lajčákom a Gajdošom. Na otázku, či sa stačí stretnúť na budúci týždeň, keď ministri chcú o tom s Gajdošom hovoriť aj dnes, Pelegrini odpovedal, že „kľudne nech ho presviedčajú“.

Reakcie ministrov

Šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer) po rokovaní vlády poznamenala, že pokiaľ nie je známy výsledok z koaličnej rady, tak sa nebude vyjadrovať. Štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner poznamenala, že sa k situácii nebude vyjadrovať, pretože sa nezúčastňuje koaličných rokovaní a stretnutí. „Myslím si, že sa minister Gajdoš k tomu vyjadrí,“ povedala s tým, že ona by takýto krok konzultovala s vládou.

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer) prekročil minister obrany Peter Gajdoš (SNS) svoje kompetencie, keď rozhodol, že sa rezort obrany nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Šéf rezortu hospodárstva to uviedol pred rokovaním vlády.

„Predpokladám, že sa o tejto téme budeme ešte rozprávať. Na prvý pohľad to vyzerá, že prekročil svoju kompetenciu. O takýchto veciach bez ohľadu na to, ako by rozhodla vláda, by mala rozhodovať vláda,“ povedal Žiga. Podľa neho, pokiaľ boli argumenty na to, aby sme od rokovaní odstúpili, tak to mal nechať na rozhodnutie vlády, nie na rozhodnutie ministerstva obrany. „Ministerstvo nereprezentuje záujmy celej krajiny, ale je utilitárne, to znamená, mal to nechať na rozhodnutie vlády,“ poznamenal Žiga. Ako doplnil, nevie, či sa bude touto vecou zaoberať v stredu vláda. Podľa neho to bude aj predmetom koaličnej rady.

Na obnovu letiska Sliač bude treba investície vo výške okolo 40 miliónov eur. Povedal to v stredu pred rokovaním vlády minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). „Mám otázky, ktoré nie sú zodpovedané a dúfam, že ich minister (obrany) alebo niekto iný zodpovie,“ povedal Érsek. Podľa ministra budú investície do letiska, ktoré má vo svojom portfóliu ministerstvo dopravy, v každom prípade potrebné.

Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) poznamenal, že susedné krajiny sa na podmienkach dohodli. „Vôbec to nie je voči záujmom SR dotiahnuť tieto rokovania tak, aby sme peniaze mohli dostať a mohli modernizovať tieto letiská,“ povedal Sólymos.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) pred rokovaním vlády poznamenala, že stanovisko SNS je v tejto veci nemenné.

SNS povedala stop

Rezort obrany v pondelok (11. 3.) informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Argumentuje aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl SR.

Rozhodnutie prekvapilo aj rezort diplomacie, ktorý v pondelok napísal, že s ním ministerstvo obrany svoje rozhodnutie nekonzultovalo.

Odmietanie finančnej pomoci z USA na opravu vojenských letísk v situácii, keď sú na Slovensku rozbité cesty, nemocnice a školy, považuje prezident SR Andrej Kiska za absurdné.

Letisko Sliač je základňou slovenského stíhacieho letectva a zároveň slúži aj ako civilné letisko najmä pre charterové lety.

213 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Sliač #Peter Pellegrini #Peter Gajdoš
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy