Saková: Kritériá na post policajného prezidenta spĺňajú štyria kandidáti, medzi nimi aj Lučanský

, , 13.03.2019 12:54, aktualizované: 15:36

Ministerka vnútra Denisa Saková sa dnes na tlačovom brífingu vyjadrila, že zo všetkých prihlásených kandidátov na posty prezidenta Policajného zboru a šéfa inšpekcie zodpovedajú v oboch prípadoch štyria kandidáti.

„Nebudem zatiaľ špecifikovať svoje preferencie,“ povedala Saková s tým, že chce dať všetkým kandidátom rovnakú možnosť presvedčiť výberovú komisiu.

O post sa okrem terajšieho prezidenta policajného zboru Milana Lučanského zaujímajú aj Slavomír Vodnák z Okresného riaditeľstva policajného zboru Žiar, pridelenec Ivan Ševčík a Ivan Piliarik z Krajského riaditeľstva policajného zboru v Banskej Bystrici.

Šéfom inšpekčnej služby sa chcú stať Igor Tomáš, Martin Krčmárik, terajší viceprezident policajného zboru, ďalej zástupca riaditeľa inšpekčnej služby Róbert Zaplatílek a šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrian Szabó.

Saková by chcela, aby sa nový policajný prezident a šéf inšpekcie vymenovali do leta tohto roka. Na otázky, či budú hľadať zhodu mien aj v koalícii, odpovedala, že poslancov môžu kandidáti presvedčiť na verejnom hearingu v parlamentom výbore pre obranu a bezpečnosť.

Výberové konanie na post policajného prezidenta a riaditeľa inšpekcie vyhlásil rezort vnútra 5. februára. Prihlásiť sa mohli do piatka (8. 3.). Voľba bude prebiehať s novými pravidlami. Novela zákona o Policajnom zbore podľa slov šéfky rezortu zavádza väčšiu transparentnosť do výberu.

Milan Lučanský je v súčasnosti 11. policajným prezidentom od vzniku samostatného Slovenska. Prvým bol v rokoch 1992 – 1994 plukovník František Krajča. V hodnosti generála malo Slovensko päť policajných prezidentov, a to Štefana Lastovku (1994 – 1995), Jána Piptu (1998 – 2001), Jána Packu (2006 – 2010), Tibora Gašpara (2012 – 2018) a napokon v súčasnosti Milana Lučanského. Ostatní zastávali post policajného prezidenta v hodnosti plukovníka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#policajný prezident #Denisa Saková #Milan Lučanský
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku