Záver vyšetrovania v kauze zmeniek: navrhujú obžalovať Kočnera a Ruska

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry ukončil prípad "zmeniek" návrhom na podanie obžaloby Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Ako ďalej na sociálnej sieti informuje Policajný zbor, spis bude v krátkom čase doručený dozorovému prokurátorovi.

15.03.2019 09:50, aktualizované: 11:33
sud, Rusko, Kočner, Foto: ,
Policajti 28. júna vzali do väzby podnikateľa Mariana Kočnera (druhý vľavo), ktorý je spolu s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom obvinený v prípade falšovania zmeniek za takmer 70 miliónov eur týkajúcich sa TV Markíza.
debata (10)

„Obvinení sú M. K. a P. R. za trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestný čin marenia spravodlivosti, spáchaných formou spolupáchateľstva so škodou 69 miliónov eur, za čo im môže hroziť trest odňatia slobody vo výške 12 až 20 rokov,“ uvádza polícia.

Pavol Rusko pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, „nebola by TV Markíza“. Podľa Pavla Ruska je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie.

„Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol Pavol Rusko s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Pavla Ruska kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," povedal Pavol Rusko.

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana Kočnera. Vyplatiť ich mali práve Pavol Rusko a spoločnosť Markíza Slovakia. Markíza počas súdnych konaní pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v rokou 2000, dlhodobo spochybňovala. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

VIDEO: Pavol Rusko o podsvetí, pomeroch v televízii, Volzovej a jeho kauze (Vysielané: 17. 12. 2018)
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #Pavol Rusko #kauza zmeniek TV Markíza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy