Na zasadnutí výboru vystúpili aj predstavitelia petičného výboru, ktorí vytvorili petíciu za stiahnutie návrhu tohto zákona pre nezákonný legislatívny proces. Právnička Daniela Čorbová z petičného výboru uviedla, že došlo k zásadnému zásahu do znenia zákona, pričom pripomienkové konanie sa neopakovalo. Doplnila, že zákon má aj mnoho obsahových nedostatkov.
Člen výboru a poslanec Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál (SaS) preto navrhoval, aby sa návrh zákona vrátil predkladateľovi, výbor to nepodporil. Návrh zákona odobril aj so zmenami a doplnkami.
Učitelia o príplatky neprídu okamžite
Zákon v súčasnosti garantuje príplatok za kredity neobmedzene, to by sa v septembri malo zmeniť. Učitelia by o príplatky nemali prísť okamžite. Ako informuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku na svojom webe, zástupcom zväzu sa podarilo presadiť predĺženie prechodného obdobia do roku 2023 pre platnosť kreditového príplatku, získaného pred navrhovanou účinnosťou tohto zákona, a to od septembra.
Príplatok za profesijný rozvoj získaný po 1. septembri by mal mať podľa návrhu zákona platnosť sedem rokov. Získať ho môžu pedagogickí a odborní zamestnanci aj za úspešné absolvovanie rozširujúceho štúdia, štátnu jazykovú skúšku a špecializačné vzdelávanie. Možnosť získať tento príplatok bude aj za absolvovanie inovačného vzdelávania.
„Príplatok za profesijný rozvoj zamestnávateľ prizná na dobu siedmich rokov najviac v sume 12 percent z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zaradený, z toho najviac v sume deväť percent za profesijný rozvoj v oblasti inovačného vzdelávania,“ uvádza sa v návrhu zákona.
Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) uviedla, že cieľom zmeny zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch je zvýšiť kvalitu vzdelávania. Učitelia sa podľa jej slov nemajú obávať, že by v novom systéme o peniaze prišli.
Zákon upravuje napríklad aj pracovný pomer pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý sa má skončiť najneskôr uplynutím školského roka, v ktorom dovŕšil 65 rokov. „Ak ide o riaditeľa, pracovný pomer sa má skončiť uplynutím funkčného obdobia, v ktorom dovŕšil 65 rokov,“ uvádza sa v materiáli. Zamestnávateľ však môže s pedagogickým alebo odborným zamestnancom, ktorý dosiahol tento vek, uzatvoriť pracovný pomer najdlhšie na jeden rok.