Uznesenie o obvinení Kočnera údajne potvrdilo, že Kuciak mal zmiznúť

22.03.2019 14:48

Uznesenie o vznesení obvinenia pre objednávku vraždy podnikateľovi Marianovi Kočnerovi potvrdilo, že novinár Ján Kuciak mal byť pôvodne unesený. Napísal to dnes Denník N. "Zadanie od Mariana Kočnera bolo, aby Kuciak zmizol a tak ho zavraždili. Jeho telo sa nemalo nikdy nájsť," informoval denník.

Z uznesenia takisto vyplýva, že ako prvý mal byť ešte v roku 2017 zavraždený prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. „Tento prokurátor dozoruje kauzu Technopol, kde Kočnerovi hrozí trestné stíhanie,“ vysvetlil Denník N s tým, že Zoltánovi A., ktorý je tiež obvinený v prípade Kuciak, sa do vraždy Žilinku veľmi nechcelo. „Už dlhší čas preto dlhoval Alene Zs. 20-tisíc eur ako zálohu, ktorú za túto vraždu už prebral. Alena Zs. sa naňho hnevala a hrozila mu, že ho Kočnerovi ľudia zabijú. Navrhla mu teda, nech urobia ‚aspoň‘ Kuciaka,“ napísal denník s tým, že. Zoltán A. to zadal partii, o ktorej vedel, že už v Kollárove vraždila, konkrétne Tomášovi Sz. a Miroslavovi M.

Z uznesenia tiež podľa denníka vyplýva, že Marian Kočner platil 6 400 eur mesačne skupine Petra Tótha, ktorá sledovala novinárov. „Sledovanie vykonával Miroslav K. a ešte dvaja ľudia, ktorých policajti nemenujú. Presné výdavky zistili vďaka Miroslavovi K., ktorý ich mal v excelovskej tabuľke,“ napísal denník s tým, že ten bol presvedčený, že sledovanie vykonáva pre SIS. Uznesenie tiež podľa denníka potvrdzuje to, čo písali médiá, konkrétne že Kuciaka pred vraždou lustrovali dvaja policajti. „Vyrobili o ňom takzvaný ‚vzťahový diagram‘, ktorý im zadal šéf finančného spravodajstva Pavol Vorobjov,“ uvádza denník s tým, že ten diagram podľa svojej výpovede odovzdal vtedajšiemu prezidentovi policajného zboru Tiborovi Gašparovi. Podľa uznesenia z výpovede utajeného svedka č. 1 vyplýva, že o poskytovanie informácií zo systémov ministerstva vnútra sa staral Kočnerov kamarát Norbert Bödör, ktorý bol v rodinnom vzťahu s vtedajším policajným prezidentom Gašparom.

O tom, že Vorobjov konal na pokyn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, nie sú doteraz dôkazy. Gašpar odmietol, že by dal príkaz na lustrovanie Kuciaka v policajnej databáze. Začiatkom februára tohto roka ministerka vnútra Denisa Saková Gašpara odvolala z pozície jeho poradcu. „Vzhľadom na informácie, ktoré sa posledné dni objavili v médiách, som sa po mojom stretnutí s Tiborom Gašparom dohodla, že končí vo funkcii môjho poradcu. K tomuto riešeniu sme dospeli spoločne,“ uviedla Saková začiatkom februára. Rozhodnutie ukončiť pôsobenie Gašpara vo funkcii poradcu bolo podľa nej krokom k „uvoľneniu atmosféry a zníženia tlaku na jeho osobu.“ Ministerka tiež povedala, že si neželá , aby vznikali dohady, že Gašparovo pôsobenie na ministerstve vnútra môže akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať proces vyšetrovania vraždy Kuciaka.

#vražda novinára Jána Kuciaka #Marian Kočner
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

49,99
Passion ružové ruže

Passion ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk