O predčasných voľbách sa má hovoriť na Koaličnej rade, nie médiám, tvrdí Most-Híd

23.03.2019 18:38
Béla Bugár
Béla Bugár (Most-Híd) Autor: ,

Ak si predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) myslí, že riešením súčasnej situácie v koalícii sú predčasné voľby, je potrebné o nich diskutovať na Koaličnej rade. V reakcii na vyjadrenia premiéra a koaličnej SNS o predčasných voľbách to uviedla hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár. Strana by tiež podľa jej slov privítala skoršiu iniciatívu premiéra v oblasti Dohody o obrannej spolupráci s USA aj jeho väčšiu angažovanosť pri voľbe ústavných sudcov.

„Merítkom politickej zrelosti je schopnosť a záujem do konca celého volebného obdobia udržať vysokú mieru zodpovednosti a korektnosti. Korektnosť v našom ponímaní znamená najprv zvolať Koaličnú radu, a potom sa postaviť pred médiá,“ vyhlásila Debnár. Pripomenula tiež, že parlament stojí pred druhou voľbou sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR bez dohody v koalícii.

Premiér sa v piatok (22. 3.) vyjadril, že vládna koalícia sa začína odkláňať od svojich priorít. Pevne verí, že jeho vláda ešte má čo ponúknuť a želal by si voľby v marci 2020. „Ale pre mňa je dôležitejšie poskytovať kvalitný a profesionálny výkon a slúžiť ľuďom. A ak sa to nebude dať, tak silou-mocou, len s cieľom zachovať si moc a funkciu, zostať až do marca 2020 vo vláde, nie je to najlepšie pre Slovensko,“ skonštatoval.

Následne sa stretol s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) a ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nom. Smeru). Po stretnutí vyhlásil, že ak sa má rokovať s akýmkoľvek štátom, v tomto prípade so Spojenými štátmi americkými, tak len za podmienky, že bude absolútne garantovaná suverenita SR a neporušenie ústavy a zákonov SR. Predseda vlády povedal, že tento postoj je výsledkom ich debaty a dajú ho ešte v utorok (26. 3.) odobriť Koaličnej rade.

V sobotu na premiérove slová zareagovala SNS. „Minister Peter Gajdoš ukázal predsedovi vlády materiály, ktoré obsahujú jasné riziká pôsobení Ozbrojených síl USA na základe tejto zmluvy (zmluvy o obrannej spolupráci s USA – pozn. TASR). Sme sklamaní, že predseda vlády uprednostňuje predčasné voľby. Ak to považuje za jediné riešenie, jeho návrh podporíme,“ napísala SNS.

TV Pravda: Premiér Peter Pellegrini (Smer) si v piatok 22. marca popoludní pozval na koberček ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer) a ministra obrany Petra Gajdoša (SNS). Riešili rezortné rozpory, ktoré sa týkajú prijatia americkej pomoci vo výške 93 miliónov eur na modernizáciu vojenských letísk v Kuchyni a na Sliači. (vysielané 22.3.2019)

#Koaličná rada
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku