Šéfovia parlamentov V4 a Beneluxu na rokovaní v Piešťanoch

Potrebu dialógu a užšej spolupráce akcentovali v pondelok počas stretnutia v Piešťanoch predsedovia parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Beneluxu. Konštatovali, že myšlienka bližšej kooperácie pri presadzovaní niektorých myšlienok je prospešná nielen pre zúčastnené krajiny, ale i pre Európsku úniu (EÚ).

25.03.2019 08:31 , aktualizované: 15:00
debata (7)

Hostiteľ podujatia, predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko stretnutie predsedov parlamentov avizoval už v polovici marca, keď sa vyjadroval k financovaniu opravy slovenských letísk peniazmi z USA. K predsedom parlamentov krajín V4 sa na jeho pozvanie pridali aj šéf parlamentu Beneluxu Gusty Grass a predstavitelia parlamentov Belgicka, Holandska a Luxemburska.

Andrej Danko po skončení rokovania na stretnutí s novinármi zhodnotil rozhodnutie predstaviteľov poľského, maďarského, českého a slovenského parlamentu zvolať stretnutie ako vysoko pozitívne. Bol to deň plný poznania, učenia sa a zodpovedania množstva nezodpovedaných otázok a tiež prekonania problémov, ktoré môžu vznikať zlou komunikáciou o niektorých témach, konštatoval.

Podľa neho chceli zoskupenie V4 predstaviť ako formát, ktorý má záujem o zdynamizovanie EÚ, ktorý chce EÚ reformovať a prináša svoje pohľady. Ocenil, že po stretnutiach so zástupcami parlamentov Francúzska a Nemecka bola možnosť stretnúť sa s predstaviteľmi krajín Beneluxu a aj so šéfom parlamentu Beneluxu Gustym Graasom. Naše krajiny sa majú čo od nich učiť, prejavil som úctu krajinám Beneluxu za to, čo pre EÚ urobili, dodal Danko.

Všetci zúčastnení vyslovili spokojnosť s možnosťou hovoriť o otázkach, o ktorých sa málo komunikovalo. Predseda Snemovne reprezentantov Siegfried Bracke povedal, že otázku dôležitosti rozšírenia EÚ o krajiny Balkánu, ktorá v krajinách Beneluxu až natoľko nerezonuje, sa mu podarilo hlbšie pochopiť práve po rozhovoroch v Piešťanoch. Rovnako som pochopil, prečo niektoré krajiny poukazujú na nerovné zaobchádzanie, do­dal.

Podľa predsedu českej Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka sa ukázala sila, opodstatnenosť a užitočnosť krajín V4. Ťažko by naše jednotlivé krajiny usporiadali takéto stretnutie. Tu vidieť, že V4 je dobrý partner, veď zastupujeme 65 miliónov ľudí, uviedol. Podľa neho je veľmi dôležité, že účastníci stretnutia sa dohodli na ďalšej spoločnej schôdzke, a to ešte v tomto roku.

Účastníci schôdze hovorili aj o posilnení postavenia národných parlamentov. Graas uviedol, že je dôležité, aby národné parlamenty mali silný hlas a zastúpenie, podľa neho to ale neznamená, že by to oslabilo právomoci a silu Európskeho parlamentu. Predseda Národného zhromaždenia Maďarska László Kövér konštatoval, že na ceste k riešeniu sme si vypočuli viaceré názory, je dôležité, aby sme sa oboznámili so stanoviskami druhej strany.

Zahraniční hostia sa v nedeľu podvečer po privítaní Andrejom Dankom a primátorom Piešťan Petrom Jančovičom prešli po Kolonádovom moste, ktorý spája Kúpeľný ostrov s centrom kúpeľného mesta, ochutnali piešťanskú termálnu vodu a prezreli si bahnisko v kúpeľnom dome Irma.

Visegrádská štvorka spája Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko, pôvodným cieľom tohto zoskupenia bolo členstvo v Európskej únii. V4 založili hlavy jednotlivých štátov v roku 1991. Hospodárska únia štátov Benelux spája Belgicko, Holandsko a Luxembursko.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Piešťany #V4 #Andrej Danko #Benelux