Hygienici varujú pred ústnou vodou, maskarou a ďalšími výrobkami

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečným roztokom ústnej vody, maskarou, farbou a kúrou na vlasy, práškom henna a farbou na tetovanie. Všetky výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku.

27.03.2019 15:42
debata

Prvým nebezpečným výrobkom je roztok ústnej vody MMS – Mineral Mouthwash Solution od neznámej značky z Estónska. Po zmiešaní dvoch zložiek výrobku totiž vznikne zmes, v ktorej sa nachádza chlór, čo je v rozpore s predpismi pre kozmetické výrobky. Na obale výrobku je tiež informácia, že použitie zmesi zriedenej podľa návodu na použitie je bezpečné pre zdravie. Podľa úradu to nie je pravda.

Hygienici varujú aj pred maskarou Neon Eye Mascara od značky PaintGlow, vyrobenou v Spojenom kráľovstve. Vo výrobku bola zistená prekročená povolená koncentrácia látky butylparaben, čo je v rozpore s predpismi. V maskare sa tiež nachádzajú nepovolené farbivá. „Výrobok nie je bezpečný,“ konštatuje ÚVZ.

Potenciálne nebezpečná je podľa hygienikov aj krémová farba na vlasy značky V.B.DR.SAM z Číny. Vo výrobku bolo zistené nadmerné množstvo látky Diethylene glycol, čo je v rozpore s európskymi predpismi. Nebezpečný je aj henna prášok Organic Henna Powder od značky Dil Se. Nachádzajú sa v ňom aeróbne mezofilné baktérie, plesne a kvasinky. Navyše, na obale nie je uvedená krajina pôvodu.

Nebezpečná môže byť aj farba na tetovanie Terra di Siena od značky INTENZE, ktorá obsahuje nikel. Farba preto nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy pre permanentný make-up. Vyrobili ju v USA. Ako nie bezpečnú označili hygienici aj kúru na vlasy G.HAIR Smoothing Treatment od značky INOAR, ktorá sa predáva spolu so šampónom a maskou na vlasy a je určená na ich vyrovnávanie. Výrobok obsahuje voľný formaldehyd, ktorý nie je povolené v takýchto výrobkoch používať, lebo môže podráždiť pokožku a sliznice, prípadne spôsobiť kontaktné alergie.

VIDEONÁVOD: Svieži dych a zdravé ďasná? Vyrobte si domácu ústnu vodu.

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad verejného zdravotníctva #Rapex