Učitelia svoj deň oslávili v čiernom

V deň narodenia Jana Amosa Komenského, ktorý pripadol na štvrtok 28. marca, prišli učitelia vo viac ako 1 100 školách na celom Slovensku na vyučovanie oblečení v čiernom. Presne o dvanástej vzdali úctu minútou ticha "smutnej pravde o našom školstve".

, 28.03.2019 17:42
Deň učiteľov v čiernom Foto: ,
Deň učiteľov v čiernom.
debata (22)

Protest „Deň učiteľov v čiernom“ pripravila Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá sa nestotožňuje s rozhodnutiami, ktorými sa snaží vláda na čele s ministerkou školstva budiť dojem pozitívnych zmien. Trápi ich najmä nerealizovaná školská reforma, platové podmienky učiteľov na chvoste Európy či nedostatočné financovanie škôl.

Šéfka rezortu školstva Martina Lubyová (nom. SNS) v reakcii na protest uviedla, že chce, aby sa zlepšila atmosféra a situácia v školstve. Podľa ministerstva sa zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch pripravuje od roku 2017. „Odvtedy prešiel rozsiahlymi diskusiami pracovných skupín, riadnym legislatívnym procesom a predĺženou lehotou pri podávaní zákona do medzirezortného pripomienkového konania, o ktorý nás požiadal Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ako aj ďalšie partnerské profesijné združenia a asociácie,“ povedal rezort školstva s tým, že do diskusie a rokovaní boli zapojené všetky relevantné subjekty vrátane Slovenskej komory učiteľov. Momentálne sa zákon nachádza v druhom čítaní.

Ďalej ministerstvo vyratúva, že o krokoch smerujúcich k zlepšeniu podmienok a ohodnotenia pedagógov svedčí aj zvýšenie platov všetkých učiteľov, zachovanie možnosti získavania príplatkov aj v budúcom vzdelávacom systéme a zvyšovanie platov mladým začínajúcim pedagógom. Lubyová vníma, že nie je všetko len o platoch a je potrebné zlepšovať aj prostredie a vzťahy, v ktorých učitelia pôsobia.

Učiteľov však trápia aj iné problémy. Vznikla Skupina nezávislých priateľov slovenského školstva, ktorá poukázala na každoročne sa opakujúce problémy pri celoslovenských testovaniach. Ich realizátorom je Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania.

Skupina žiada ministerku školstva, aby odvolala riaditeľku ústavu Romanu Kanovskú. Okrem toho chce aj prehodnotiť zostavovania testov, recenzovanie a vyhodnotenie tak, aby sa neopakovali chyby každý rok. Takisto chce, aby pri príprave testov a posudzovaní sporných úloh validačnou komisiou bolo prítomných aspoň deväť kvalifikovaných učiteľov dlhodobo pôsobiacich v regionálnom školstve.

„Žiadame o zverejnenie odborného profilu autorov a recenzentov testov a členov validačnej komisie,“ povedal člen petičného výboru Ján Papuga. Zároveň učitelia žiadajú flexibilnú a transparentnú úpravu kľúča správnych odpovedí a ich zverejnenie v plnom znení bezprostredne po dni testovania.

Táto skupina chce, aby sa testovanie piatakov a deviatakov konalo dva dni, pričom jeden deň by bol vyhradený na slovenský jazyk a literatúru a druhý deň na matematiku. „Žiadame v maturitnom testovaní zavedenie dvoch úrovní testovania, vyššiu a nižšiu, ktorú si budú dobrovoľne vyberať žiaci stredných škôl,“ poznamenal Papuga. Okrem toho chcú, aby sa výsledky škôl z deviatackého testovania a z externej časti maturitnej skúšky nezverejňovali na webových stránkach.

Papuga dodal, že ak nedôjde k požadovaným zmenám, členovia skupiny budú za otvorenie otázky zrušenia celoslovenského testovania žiakov.

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania aj tento rok jednu z úloh v teste zo slovenského jazyka a literatúry na návrh validačnej komisie z hodnotenia vylúčil, pričom všetci žiaci za ňu dostanú jeden bod. Podľa komisie nebola terminologicky a odborne jednoznačne naformulovaná.

Ministerstvo školstva v súvislosti s petíciou pre TASR uviedlo, že po tom, čo mu bude doručená, sa ňou bude zaoberať ako každým iným podnetom.

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Učitelia #školstvo #den učiteľov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy