V Bratislave sa spomínalo na 74 rokov od oslobodenia mesta

Položením vencov si 74. výročie oslobodenia Bratislavy pripomenuli politické špičky na Slavíne aj pri pomníku víťazstva na bratislavskom Námestí Eugena Suchoňa.

, , , 04.04.2019 15:33, aktualizované: 17:25
kladenie vencov, oslobodenie... Foto: ,
Prezident Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini počas pietnej spomienky pri príležitosti 74. výročia ukončenia bojov o hlavné mesto.
85

VIDEO: Čo rozhádalo bratislavského primátora s parlamentnými poslancami? Už v stredu večer sa niektorí poslanci NR SR ohradili, že ich vedenie Bratislavy nepozvalo na oslavy 74. výročia oslobodenia hlavného mesta. Preto sa dohodli, že sa na oslave ani len neukážu, pretože nechcú robiť iba komparz.

VIDEO: Primátor Bratislavy Matúš Vallo na oslavy oslobodenia Bratislavy pozval mestských poslancov. Dostali prednosť aj pred parlamentnými zástupcami, ktorí sa urazili. „Nabudúce ich môžem pozvať všetkých, ak sa sem pomestia,“ zavtipkoval Vallo, ktorý oslavy zorganizoval pri pamätníku neďaleko hotela Carlton.

Kiska: Všetci sa musíme postaviť zlu v krajine a jasne ho pomenovať

Všetci sa musíme postaviť zlu v krajine, vymedziť sa voči nemu a jasne ho pomenovať. Vyhlásil to prezident SR Andrej Kiska na pietnej akcii pri pomníku víťazstva na bratislavskom Námestí Eugena Suchoňa. Podľa prezidenta je potrebné sa pýtať, prečo mnohí na Slovensku dokážu voliť ľudí, ktorí zlo skryte propagujú.

„Tisíce kilometrov od svojho domova za našu slobodu zomierali otcovia rodín, manželia, matky rodín i manželky. Robili to preto, aby Európa a svet boli slobodní a aby sa zbavili zla,“ povedal Kiska. Každá takáto pietna akcia je podľa neho príležitosťou nielen poďakovať sa, ale aj si pripomenúť, čo bolo na začiatku „besnenia a obrovského zla“.

„Na začiatku bolo slovo nenávisti voči ľuďom inej farby pleti, voči inému náboženstvu. Slovo o zle a nenávisti dokázalo spustiť obrovskú tragédiu a o tom musíme hovoriť aj dnes,“ skonštatoval prezident s tým, že nenávistné slová zaznievajú aj v súčasnosti. Vymedzenie sa voči zlu a jeho pomenovanie je preto, ako tvrdí, tou najdôležitejšou vecou, ktorú musia ľudia spraviť. Mnohí Slováci, ktorí volia ľudí, čo zlo propagujú, to podľa hlavy štátu robia zo vzdoru alebo je to volanie po pomoci takých, ktorí sa prepadajú na dno spoločnosti, sú chudobní a nevedia si rady a sú sklamaní.

„Musíme na to myslieť a riešiť problémy ľudí, aby sme potom tých, čo šíria zlo, vedeli od nás jasne oddeliť. Musíme to spraviť všade, aj v parlamente. Hneď ako sa spája a diskutuje so zlom, je to zlý signál pre celú krajinu, lebo tým legitimizujeme zlo,“ podotkol.

Danko: Mier nie je samozrejmosť

Mier nie je samozrejmosť. Je to vzácna hodnota, ktorú treba strážiť a ochraňovať. Povedal na Slavíne predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS).

„Naša generácia žije celý život v mieri a mnohým sa táto hodnota javí ako klišé, ako samozrejmosť. Keď sa však pozrieme na súčasný svet, musíme s trpkosťou skonštatovať, že vojna je, žiaľ, vo svete bežným javom, má rôzne podoby a prebieha v rôznych priestoroch,“ skonštatoval Danko.

Myslí si, že v súčasnosti je moderné šliapať po odkaze predkov a nevážiť si samých seba. „Národ, ktorý zabúda na svoju minulosť a nepoučí sa z nej, nemá žiadnu budúcnosť,“ zhodnotil Danko.

Podľa Alexeja Leonidoviča Fedotova, veľvyslanca Ruskej federácie v Slovenskej republike, pripomína každá oslava víťazstva to, akú cenu museli zaplatiť „všetky národy za snahu hitlerovského Nemecka o svetovú nadvládu“. Je preto dôležité zachovávať historickú pravdu a postúpiť ju mladej generácii. „Iba pamiatka bojovníkov za slobodu môže spoločnosti poskytnúť garanciu, že chyba a nacistický zločin sa nezopakujú. Zabudnutie spoločných obetí národov by bolo najväčšou zradou voči padlým hrdinom,“ poznamenal Fedotov.

Tajomník zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer označil Slavín za posvätné miesto. „Každoročne si pripomíname predovšetkým obete, ktoré tu vznikli po dobytí Bratislavy a prišiel, aj pre Bratislavčanov, vytúžený mier,“ povedal Longauer. Význam miesta by podľa neho mali poznať a pamätať si aj ďalšie generácie. Tie by si mali naštudovať dejiny a vytvoriť si zároveň vlastný názor na to, ako „to bolo so slobodou, okupáciou, životom a smrťou“.

Pellegrini: Považujem za potrebné neustále zdôrazňovať varujúci odkaz vojny

Považujem za potrebné neustále zdôrazňovať varujúci odkaz vojny. A to, že zmysel protifašistického zápasu nemožno nikdy podceniť, vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý si položením venca na bratislavskom pripomenul 74. výročie oslobodenia Bratislavy.

„V Európe znovu počuť hlasy neonacistov obhajujúcich fašizmus a popierajúcich základné ľudské práva a slobody. Musíme byť aj na Slovensku preto ostražití a uvedomovať si našu spoluzodpovednosť za mier, slobodu, demokraciu a bezpečný život občanov,“ podotkol Pellegrini.

Sedemdesiatštyri rokov je podľa premiéra život troch generácií, ktoré zásluhou padlých a pochovaných aj na Slavíne mohli žiť svoj život v miery a bez vojnových hrôz. „Mnohí si to akoby už neuvedomujú. Akoby čas nielen zmierňoval žiaľ, ale aj zahládzal v našej pamäti memento vojny. Akoby odosobňoval hrdinstvo mŕtvych aj žijúcich bojovníkov proti fašizmu,“ poznamenal Pellegrini s tým, že aj preto má význam hovoriť o vojne. Vyjadrenie úcty je podľa neho dôkazom toho, že „Slováci nezabúdajú“.

Vallo: Je potrebné sa snažiť, aby sa minulosť nezopakovala

Na pietnej akcii sa zúčastnili aj zástupcovia hlavného mesta. Primátor Bratislavy Matúš Vallo si len ťažko vie predstaviť, ako by vyzeral súčasný svet, ak by v druhej svetovej vojne nezvíťazili spojenci, ale fašizmus. „Naša úcta a vďaka patrí všetkým, ktorí sa o koniec zla pričinili,“ povedal s tým, že je potrebné sa snažiť, aby sa situácia z minulosti nezopakovala.

Valla trápi, keď v súčasnej spoločnosti cíti nenávisť. „Keď počúvam výzvy na násilie alebo keď čítam slová o parazitoch, tak nápadne sa podobajúce heslám, ktoré vyprevádzali Židov alebo Rómov do koncentračných táborov. Nenechajme tieto prejavy bez odozvy, nepodliehajme ‚hnedému‘ populizmu,“ vyzval. Ľudia by podľa jeho slov nemali podliehať pokušeniu, že zlo sa zastaví samo. „Čo len trocha poľavíme v boji za demokratické hodnoty, rýchlo stratíme doterajší slobodný život,“ upozornil.

Pripomenúť si oslobodenie Bratislavy prišiel na Námestie Eugena Suchoňa aj predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) či priamy účastník bojov Ján Chudík. Okrem zástupcov mesta Bratislavy boli prítomní predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, zástupcovia veľvyslanectiev, akademickej obce či cirkví.

V Bratislave pribudne nové pietne miesto

Vláda podporila nové pietne miesto v hlavnom meste. Na pamätník pri úrade vlády, ktorého súčasťou bude hrob neznámeho vojaka, vyčlenil kabinet z rezervy 820-tisíc eur. Projekt bude realizovaný v spolupráci s magistrátom Bratislavy. Ideový zámer zriadiť nové pietne miesto predložil na rokovanie vlády minister obrany Peter Gajdoš (SNS). „Areál hrobu neznámeho vojaka je chápaný ako znak úcty k tým ľuďom v našich dejinách, ktorí na vojnovom poli vzdorovali násiliu, totalite a neprávosti a v neľútostnom zápase o slobodu, demokraciu a právo v našej vlasti stratili svoj život,“ píše sa v Gajdošovej predkladacej správe.

Rezort obrany dodal, že celkové riešenie pamätníka vzíde z verejnej anonymnej architektonicko-výtvarnej súťaže návrhov. Súčasťou pietneho miesta budú okrem hrobu neznámeho vojaka aj tzv. večný oheň a najmenej štyri stožiare na vlajky.

Na projekte sa podieľa tiež hlavné mesto Bratislava, ktoré je vlastníkom pozemkov. Areál s rozmermi minimálne 30 × 50 metrov vznikne v existujúcom parku medzi úradom vlády a Leškovou ulicou. V jeho areáli, pred čelom vojnového hrobu s ostatkami neznámej vojnovej obete, sa bude nachádzať monument z prírodného materiálu. Umelecké stvárnenie bude predstavovať vztýčený Blatnický meč z prvej polovice 9. storočia, ktorý patril slovanskému veľmožovi z Turčianskej Blatnice. Priestor bude strážený policajnými kamerami.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
85 debata chyba
Viac na túto tému: #Slavín #Peter Pellegrini #oslobodenie Bratislavy