Most-Híd novelu zákona o štátnych symboloch nepodporí, pripraví jeho úpravu

, 17.04.2019 10:25, aktualizované: 17:00

Poslanci Mosta-Híd nezahlasujú za prijatie novely zákona o štátnych symboloch, ktorým by sa prelomilo veto prezidenta SR Andreja Kisku. Avizoval to podpredseda strany a minister životného prostredia László Sólymos. V prípade schválenia novely v pôvodnom znení pripraví Most-Híd poslanecký návrh, ktorým by sporné ustanovenie týkajúce sa hrania štátnej hymny upravil. Riešenie chce pripraviť na májovú schôdzu parlamentu.

„Poslanecký klub tento návrh nepodporí, prelomiť veto môže parlament aj bez hlasov Mosta-Híd,“ pripomenul Sólymos. Predseda poslaneckého klubu strany Tibor Bastrnák uviedol, že strana sľúbila riešenia, a tie bude realizovať. Prezident podľa neho situácii nepomohol, keď novelu vrátil ako celok.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) avizoval, že poslanecký návrh na úpravu tejto novely je pripravený, pridať sa má jedna veta. „Predchádzajúcou vetou nie je dotknuté právo fyzických a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu,“ citoval úpravu Gál s tým, že návrh by mal doručený ešte pred začatím májovej schôdze pléna a prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. „A tiež budeme navrhovať, aby tá pokuta, ktorá by mohla byť udelená okresným úradom za nedodržanie alebo zlý výklad, sa zo zákona dostala von,“ doplnil Gál.

Poslanec Zsolt Simon (nezaradený) avizoval, že v súvislosti s týmto zákonom pracuje na návrhu ústavnej sťažnosti na Ústavný súd SR, ktorý podľa jeho slov poukazuje na spornosť novely. „Podporu na tento krok mám prisľúbenú od poslaneckého klubu SaS a aj časti klubu OĽaNO,“ doplnil. V prípade, že zmeny novely zákona avizované poslancami Mosta-Híd nebudú parlamentom schválené, je Simon podľa svojich slov pripravený ponúknuť im možnosť pripojiť sa k tejto ústavnej sťažnosti.

Kiska vrátil novelu zákona o štátnych symboloch Národnej rade SR na opätovné prerokovanie ako celok. Ustanovenia zákona považuje za rozporné s princípom právnej istoty, a teda aj s princípom právneho štátu. Keďže prezident vrátil novelu ako celok, parlament ju buď schváli v pôvodnom znení, alebo neprejde. Zákon má parlament prerokovať na májovej schôdzi.

Právna norma podľa jej kritikov zakazuje prehranie a spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Prezidenta o vrátenie zákona žiadali okrem iných aj šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) a predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Novelu zákona o štátnych symboloch predložila do parlamentu SNS ako reakciu na nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie. Právnou normou chcela strana viac chrániť štátne symboly. Do právnej normy sa tak dostali nové pojmy „znamenie štátneho znaku“ či „národný symbol“. A tiež sa upravila otázka štátnej hymny.

SNS bude ústretová k návrhom Mosta-Híd, odkázal Danko

Slovenská národná strana (SNS) bude ústretová k legislatívnym návrhom Mosta-Híd, kde bude jasne upravené, že sa to týka hrania štátnych hymien počas štátnych sviatkov. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko tak reaguje na dnešnú tlačovú konferenciu koaličného partnera Mosta-Híd k vetovanému zákonu o štátnych symboloch. "Nikto nemá záujem o to, aby sa tu terorizovali Česi, Maďari, Rusi, aby sa tu nemohla hrať ich hymna. Ak sa niekto tešil, že tu vyvolá konflikt, ktorý v koalícii konštruktívne nevyriešime, tak ho musím sklamať,“ podotkol.

Snahou SNS údajne nebolo obmedziť alebo úplne zakázať hymny iných štátov na našom území. Predseda Národnej rady SR sa dištancuje od negatívnych emócií, ktoré so sebou priniesla nesprávna interpretácia novely. „Touto novelou sa nič nezmenilo, zákon o hraní štátnej hymny tu roky platil. Jediné, čo sa doplnilo do jeho znenia bolo, že sa okrem spojenia ˇštátna hymna hrá' dodá spojenie „a spieva“. Politici z SMK a Jobbik sa toho chytili a urobili z toho senzáciu. Žiadna hymna iného štátu nie je na Slovensku zakázaná,“ zdôraznil šéf parlamentu a dodal, že sa touto zbytočnou debatou odpútala pozornosť od hlavnej myšlienky novely.

„Cieľom tohto zákona nemalo byť nič iné, ako mať zachovaný štátny znak na hokejových dresoch. Pre nás bola priorita, aby slovenskí hokejoví reprezentanti hrali so slovenským štátnym znakom na hrudi. A nie s obchodnou značkou, ktorá je len napodobeninou nášho štátneho znaku,“ konštatoval.


VIDEO: Nebude sa už pred futbalovými západmi v Dunajskej Strede hrať maďarská hymna? Čo novým zákonom SNS sledovala? Pozrite si odpovede Dušana Tittela (SNS). Čo na to hovorí Ladislav Balódi (Most – Híd) a Zsolt Simon? Viac vo videu TV Pravda.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Most-Híd #Andrej Kiska #zákon o štátnych symboloch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku