Sólymos: Mediálne roztržky o dohode o obrannej spolupráci ma unavovali

Zhodu lídrov koaličných strán na pokračovaní v rokovaniach o Dohode o obrannej spolupráci s USA minister životného prostredia a podpredseda strany Most-Híd László Sólymos víta.

17.04.2019 11:06
debata (7)

„Priznám sa, že mňa tieto mediálne roztržky k tejto téme nesmierne unavovali. Preto som rád, že v pondelok (15. 4.) aj medzi lídrami vznikla zhoda na tom, že Slovensko pokračuje v rokovaniach s americkou stranou,“ povedal s tým, že na koaličnú radu boli prizvaní aj minister obrany Peter Gajdoš (SNS) a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nom. Smeru). Doplnil, že strana Most-Híd od začiatku podporovala pokračovanie rokovaní.

Hoci sa minister obrany nebude zúčastňovať rokovaní, šéf diplomacie bude v rokovaniach pokračovať, aby dohodol vhodné podmienky pre Slovensko.

Sólymos v tejto súvislosti zdôraznil, že maďarský minister obrany už podobnú zmluvu podpísal. „Preto dúfam, že sa podarí rokovania dotiahnuť k úspešnému koncu,“ dodal.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v pondelok (15. 4.) po koaličnej rade informoval, že minister obrany Peter Gajdoš nebude pokračovať v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA. S ministrom zahraničných vecí sa podľa jeho slov dohodli na tom, že „predostrie v najbližšej budúcnosti nejaké špecifiká a podmienky, ktoré potom zvážime, či sú akceptovateľné pre Slovenskú republiku.“

Premiér Peter Pellegrini (Smer) nedávno vyhlásil, že rezort diplomacie bude pokračovať v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA na úrovni rámcovej dohody. Cieľom rokovaní má byť potvrdenie, či Slovensko dokáže dohodnúť zmluvu, ktorá nebude narúšať suverenitu krajiny, nebude garantovať prítomnosť vojsk USA na území Slovenska a nebude ho nútiť realizovať projekty, ktoré na svojom území nechce.

Nedávne rozhodnutie Ministerstva obrany (MO) SR, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaní o dohode o obrannej spolupráci, prekvapilo rezort diplomacie. Kritizovali ho aj prezident SR Andrej Kiska a niektorí opoziční aj koaliční poslanci. Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko následne vyhlásil, že nikto neodmietol financie z USA na opravu slovenských letísk, lebo žiadne ponúknuté neboli.

Rezort vysvetlil, že financie z USA na modernizáciu vojenských letísk neodmietol. Najprv je podľa neho potrebné dokončiť rokovania o predmetnej dohode.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #László Solymos #obranná dohoda