Vedela polícia o talianskej mafii už pred šiestimi rokmi?

Polícia mala mať informácie o pôsobení talianskej mafie prostredníctvom Antonina Vadalu na Slovensku už v roku 2013. S odvolaním sa na správu Europolu to tvrdí talianska verejnoprávna televízia RAI.

, 24.04.2019 19:41
debata (19)

VIDEO TV Pravda: Policajný prezident Milan Lučanský o možnom pôsobení bunky talianskej mafie na Slovensku (vysielané 24.04.2019)

Video

Slovenské veľvyslanectvo v Ríme sa malo už v roku 2013 zveriť talianskej organizácii na boj proti mafii s podozrením, že na Slovensku pôsobí bunka talianskej mafie 'Ndrangheta. S odvolaním na správu Europolu to zverejnila talianska verejnoprávna televízia.

Už vtedy si mala polícia pôsobenie talianskeho organizovaného zločinu na Slovensku spájať s menom Antonina Vadalu, ktorý oficiálne podnikal v oblasti poľnohospodárstva. V marci minulého roku ho zadržali a na základe obvinenia z pašovania drog v organizovanej skupine vydali do Talianska.

Premiér Peter Pellegrini preto chce od ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer) a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby preverili, ako polícia s týmito informáciami pracovala.

„Poprosím pani ministerku aj pána policajného prezidenta, aby sa pozreli, akým spôsobom policajné orgány naložili s prípadnými informáciami napríklad Slovenskej informačnej služby o existencii takýchto ľudí a skupín na východe Slovenska, a akým spôsobom sa riešila, alebo neriešila táto situácia,“ povedal Pellegrini pred stredajším rokovaním vlády.

O pôsobení talianskej mafie na Zemplíne písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Text však nestihol dokončiť, pretože sa vo februári minulého roku stali spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou obeťami vraždy. Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar tvrdil, že takýmito informáciami polícia nedisponovala.

Vadalu polícia vlani v marci zadržala aj v súvislosti s úkladnou vraždou novinára a jeho snúbenice. Spolu s ďalšími šiestimi Talianmi žijúcimi na Zemplíne boli zakrátko prepustení. Vyšetrovanie vraždy taliansku stopu vylúčilo.

Kým Vadala čakal vo väzbe na vydanie do Talianska, bolo mu vznesené obvinenie z pokusu zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a pokusu zločinu subvenčného podvodu. Podľa obvinenia sa v roku 2009 snažil od Pôdohospodárskej platobnej agentúry vylákať poľnohospodárske eurodotácie vo výške takmer 120-tisíc eur.

Agentúrna správa bola vymenená za autorský článok denníka Pravda.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Denisa Saková #Antionino Vadala
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy