Fico vypovedal v kauze vydierania prezidenta Kisku

Bývalý premiér Robert Fico (Smer) vypovedal v kauze údajného vydierania prezidenta SR Andreja Kisku. Potvrdil to hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava Matej Izakovič.

26.04.2019 09:58
debata (67)
Expremiér Robert Fico. Foto: TASR, Jakub Kotian
robert fico Expremiér Robert Fico.

„V predmetnej veci boli vypočutí svedkovia Andrej K., Roman K., Béla B., Peter P. a Robert F. Vo veci nebolo doposiaľ vydané žiadne procesné rozhodnutie, nakoľko je potrebné vykonať ďalšie naplánované procesné úkony,“ povedal pre Izakovič.

Doplnil, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie, nie je možné poskytnúť bližšie informácie o „vykonaných či ešte plánovaných procesných úkonoch, aby nedošlo k ich zmareniu“.

Kiska v tomto prípade vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) koncom marca. Jeho právny zástupca Daniel Lipšic po výpovedi uviedol, že to bol štandardný výsluch, prezident opísal stretnutia s relevantnými osobami. Podľa jeho slov priložili aj ďalšie dôkazy, ktoré potvrdzujú výpoveď prezidenta. Fico reagoval tým, že nevie, čo Kiska predložil, pretože nemal čo predložiť.

Prezident vo februári hovoril, že ho mal Fico vydierať v súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov a jeho ambíciou byť predsedom Ústavného súdu SR. Kiska si tiež myslí, že trestné stíhanie konateľa jeho spoločnosti KTAG je Ficovou pomstou za to, že ho Kiska nevymenuje za predsedu Ústavného súdu SR. Fico obvinenia odmieta.

Predseda Smeru hovoril, že je pripravený okamžite vypovedať vo veci údajného vydierania prezidenta. Naznačil, že to nebol on, ale Kiska, kto sa pokúšal ovplyvňovať orgány činné v trestnom konaní. Expremiér tiež zopakoval, že Kiska klamal pri financovaní prezidentskej kampane. Fico deklaroval, že má záujem, aby sa obvinenie zo strany Kisku prešetrilo čo najrýchlejšie. Trestné stíhanie v tomto prípade začala polícia koncom februára.

VIDEO: Pozrite si základné fakty ku kauze daní, stanovisko účtovníckej spoločnosti a interpretáciu prípadu Kiskom a jeho obhajcom Danielom Lipšicom vo videu TV Pravda.
Video
67 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Andrej Kiska