Ondruš: Rodičovský príspevok by mohol vzrásť približne o 100 eur

Rodičovský príspevok by mohol vzrásť približne o 100 eur. V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš (Smer). Zvýhodnení by mali byť rodičia, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali, a hoci príspevok bude diferencovaný, nikomu sa nezníži.

05.05.2019 15:56
Braňo Ondruš Foto: ,
Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš (Smer).
debata (11)

„Radikálne zvýšenie je, že ten nárast bude okolo 100 eur,“ povedal Ondruš. „Vyšší rodičovský príspevok budú mať tí rodičia, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali.(…) Neklesne nikomu, stúpne všetkým. O tom nie je žiadnych pochybností,“ dodal Ondruš. Presné sumy však neuviedol. O tomto opatrení a aj ďalších návrhoch takzvaných sociálnych balíčkov by mala v pondelok (6. 5.) rokovať Koaličná rada.

Podľa Beblavého ide o politický marketing

Opozičný poslanec a líder strany Spolu Miroslav Beblavý označil zvyšovanie materského príspevku za politický marketing. „Keď už idete robiť tú masívnu sociálnu politiku, tak sa pozrite dookola. Pán Babiš ide zaviesť 600-eurový priemerný dôchodok. V Poľsku zaviedli štvornásobne vyššiu podporu na jedno dieťa mesačne, ako máme my. V Maďarsku ide zaviesť Orbán, že ženy s viacerými deťmi nebudú celoživotne platiť dane,“ povedal Beblavý s tým, že nie všetky tieto opatrenia sú podľa neho dobré.

Beblavý upozornil, že podľa strany Spolu je potrebné prioritne zabezpečiť všetkým rodinám možnosť umiestniť svoje dieťa v škôlke, zabezpečiť pre starnúcu slovenskú populáciu dostatok primerane zaplatených opatrovateliek a venovať sa aj problémom dôchodcov.

Štátny tajomník Ondruš tieto priority neodmietol, pripomenul však Beblavému jeho pôsobenie na MPSVR. „Toto všetko by znelo veľmi dôveryhodne, keby to nehovoril bývalý štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Reálny výsledok pôsobenia pána Beblavého na ministerstve boli napríklad ochudobnení invalidní dôchodcovia, reálny výsledok bolo, že opatrovateľky mali asi polovičné mzdy, ako majú v súčasnosti,“ povedal Ondruš, podľa ktorého sa Beblavému, ako opozičnému poslancovi veľmi dobre rozdáva.

Predseda strany Spolu na záver relácie povedal, že v prípade volebného úspechu by nezrušil ani jedno z už zavedených sociálnych opatrení, akými sú obedy zadarmo pre deti základných a stredných škôl, cestovanie zadarmo pre žiakov a študentov a ani vianočný príspevok pre dôchodcov.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #rodičovský príspevok #Miroslav Beblavý #Branislav Ondruš