Profil nového ministra financií Ladislava Kamenického

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval Ladislava Kamenického (Smer) za nového ministra financií.

07.05.2019 10:43
Ladislav Kamenický Foto: ,
Ladislav Kamenický.
debata

Ladislav Kamenický sa narodil 4. októbra 1970. Absolvent bratislavskej Ekonomickej univerzity vstúpil do vysokej politiky po voľbách v roku 2012, keď sa stal poslancom NR SR za Smer-SD. Do poslaneckej lavice zasadol aj po voľbách v roku 2016.

Okrem vykonávania poslaneckého mandátu zastával aj post predsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet a bol členom Výboru NR SR pre európske záležitosti. V súčasnom volebnom období figuroval aj ako jeden z predkladateľov kľúčových zákonov strany Smer. Išlo o zákon o zastropovaní odchodu do dôchodku alebo zákon o obedoch zadarmo. Parlamentný finančný výbor pod jeho vedením 20. septembra 2017 rozhodol, že preverí financovanie prezidentskej kampane Andreja Kisku v období rokov 2013 a 2014. „Ide nám o to, aby sa objasnilo financovanie kampane prezidenta SR Andreja Kisku,“ uviedol Kamenický.

V straníckych štruktúrach pôsobí nový minister financií ako predseda okresnej organizácie Smeru v bratislavskom Ružinove. Od 26. apríla 2018 je členom predsedníctva strany, ktoré má 15 členov.

Podľa dostupných informácií Ladislav Kamenický pred nástupom do verejnej funkcie podnikal a založil viacero menších spoločností, pričom v piatich z nich figuruje ako vlastník či spoluvlastník. Ide o spoločnosti Eufinex, PoistnaKalkulac­ka.sk, Ixion, Gallery Slovakia, Arkturus.

„Žiadna z existujúcich spoločností nie je v konkurze ani reštrukturalizácii, nemá žiadne dlhy a nedoplatky alebo pohľadávky voči štátu. Navyše, ani jedna z predmetných spoločností sa nikdy neuchádzala o štátne zákazky,“ uviedol Kamenický s tým, že po vymenovaní za ministra financií je pripravený odpovedať na otázky médií.

Bývalý minister financií Peter Kažimír svojho nástupcu Ladislava Kamenického označil za praktického človeka. „Rezort financií je vo veľmi dobrom konsolidovanom stave, čo sa týka personálneho zloženia,“ skonštatoval Kažimír v diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že z tohto pohľadu to nový minister nebude mať zložité.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ladislav Kamenický