Danko v Moskve: Nemýľme si sankcie s karanténou

08.05.2019 09:38, aktualizované: 18:24
andrej danko
Predseda NR SR Andrej Danko. Autor: ,

O investičných možnostiach pre slovenské firmy v Rusku v stredu v Moskve rokoval predseda Národnej rady SR Andrej Danko s predsedom Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom. Výsledkom má byť podľa neho cesta približne desiatky slovenských podnikateľov do Ruska koncom júna.

Počas nej sa budú slovenskí podnikatelia môcť prezentovať na pôde ruského ministerstva priemyslu a obchodu a následne navštívia konkrétny región s možnosťami investície. Danko konkretizoval, že sa to týka napríklad sklárskeho priemyslu, strojárstva a tiež automobilového sektora vrátane jeho subdodávateľov.

Ako zdôraznil na brífingu pre novinárov, po zavedení sankcií proti Rusku poklesol objem obchodu medzi Európskou úniou a Ruskom o 20 percent, pričom zároveň o 20 percent narástol obchodný obrat Ruska so Spojenými štátmi.

„Naši ľudia si mýlia sankcie s blokáciou alebo karanténou,“ vyhlásil. Dodal, že „množstvo zahraničných spoločností sa predháňa“ v investovaní v Rusku.

„Treba si povedať pravdu, že sem prichádzajú Nemci a Francúzi a že sú tu obrovské možnosti: sú tu vytypované oblasti, v ktorých sa oplatí investovať z hľadiska daní a iných výhod,“ vyhlásil Danko.

Nazdáva sa, že napríklad vývoz automobilov do Ruska v blízkej budúcnosti narastie. V tejto súvislosti pripomenul menej prísne ruské emisné normy oproti EÚ.

Počas rokovaní v Moskve pozval na Slovensko ruskú parlamentnú delegáciou pod vedením podpredsedu Štátnej dumy Piotra Tolstého, ktorý je potomkom spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Spolu s predstaviteľmi slovenského parlamentu si pripomenú pamiatku Dušana Makovického, lekára ruského spisovateľa.

Volodin na spoločnej tlačovej konferencii s Dankom pripomenul, že stretnutie sa konalo v čase, keď obe krajiny oslavujú výročie ukončenia druhej svetovej vojny. „Je to naša spoločná história. Pri oslobodzovaní Slovenska položilo svoje životy 63.000 vojakov Červenej armády,“ povedal Volodin a ocenil starostlivosť Slovenska o pamätníky padlých vojakov Červenej armády.

Danko odcestoval do Ruska, zúčastní sa na vojenskej prehliadke

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v stredu ráno odcestoval do Moskvy, kde sa stretol s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom a vo štvrtok absolvuje slávnostnú vojenskú prehliadku pri príležitosti výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

Témou rokovaní v Rusku bude podľa Dankovho hovorcu Tomáša Kostelníka medziparlamentná spolupráca a pripravovaná podnikateľská misia. Na nej by sa mala podľa predbežných plánov zúčastniť približne desiatka slovenských podnikateľov, ktorých šéf parlamentu plánuje vziať na rokovanie s ruským ministerstvom financií a následne do vybranej priemyselnej oblasti v Rusku na prelome júna a júla.

#Rusko #Andrej Danko #vojenská prehliadka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku