Vyhláseniu verdiktu predchádzalo vyhlásenie obžalovaného o vine. Z tohto dôvodu súd už nevykonával dokazovanie v súvislosti s vinou či s výškou trestu. Zároveň senát OS Bratislava I obžalovanému uložil ochranné protialkoholické liečenie.
Súd znížil tak hranicu trestu preto, lebo vychádzal zo znaleckého posudku, podľa ktorého obžalovaný spáchal skutok v stave zníženej príčetnosti. Preto došlo podľa odôvodnenia predsedu trojčlenného senátu k mimoriadnemu zníženiu dolnej hranice trestnej sadzby (sedem rokov, pozn.). Súd zároveň prihliadal, čo sa týka trestu, nielen na priznanie, ale aj na skutočnosť, že nielen v utorok, ale od začiatku Juraj H. oľutoval svoj čin.
Verdikt ešte nie právoplatný, prokurátorka Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave, obhajca aj obžalovaný si ponechali zákonnú časovú lehotu na prípadné odvolanie. Súd poškodených odkázal na civilné konanie. Voči tomu zase priamo v súdnej miestnosti podal odvolanie právny zástupca pozostalých.
Obžalovaný Juraj H., je od začiatku stíhaný väzobne a v utorok ho na proces eskortovali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. „Som vinný,“ povedal v preplnenej súdnej sieni obžalovaný, ktorý zároveň odpovedal na zákonné otázky predsedu senátu. Na utorkové pojednávanie boli predvolaní ďalší svedkovia, ale aj znalci a lekári. Senát teda po jeho vyhlásení už nemal dôvod ich vypočuť. Súd už len prečítal psychologické vyšetrenia obžalovaného, s čím súhlasila obhajoba, ako aj prokurátorka KP v Bratislave.
Podľa posudkov býval Juraj H. často zmätený, vzdelanostne bol ekonomicky zdatný, často videl východisko redukovať emócie, menej bol prísny, za istých okolností mohol podliehať výkyvu nálad, mal obavy zo zlyhania pri strate kontroly, pritom však nebola agresivita u neho preukázaná za dominantnú.
„To, čo sa stalo, ma nesmierne mrzí, konal som v nevedomosti, ospravedlňujem sa jeho rodine, najmä jeho mame, ktorej by som finančne pomáhal aj bez toho, že by mi to nariadil súd. Rovnako sa ospravedlňujem aj svojej rodine,“ povedal vo svojej záverečnej reči Juraj H. Prokurátorka KP pôvodne žiadala pre neho trest vo výške sedem až desať rokov. Vzhľadom na jeho utorkové priznanie navrhla odsúdiť ho na trest pod zákonnou sadzbou. Ten by si mal odpykať, podľa jeho v ústave s minimálnym stupňom stráženia. "Obžalovaný neušiel z miesta činu, nesprával sa po incidente agresívne, dokonca sa snažil privolať poškodenému Filipíncovi pomoc. Bol rodine založený, staral sa o svoju rodinu,“ povedal okrem iného jeho obhajca, ktorý požiadal o mimoriadne znížený trest vo výške do piatich rokov. Zároveň požiadal, aby mu súd uložil ochranné protialkoholické liečenie. Čo sa týka návrhu náhrady škody, obhajca navrhol odkázať poškodených na civilné konanie.
VIDEO: Juraj H. na súde ešte koncom januára priznal incident, po ktorom zomrel Filipínec Henry Acorda. V nasledujúcom videu je aj kamerový záznam zo samotného činu.
Prvé pojednávanie sa v tejto veci začalo koncom januára tohto roka. Dohodu o vine a treste vtedy odmietli uzatvoriť prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave aj obžalovaný a jeho obhajca. „Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou,“ povedal obvinený. Vypovedal, že v podvečer incidentu mali firemnú akciu, na ktorej vypil niekoľko pív s kolegami a nadriadenými. Z hotela, kde sa akcia konala, išiel neskôr do mesta, kde si chcel dať „ešte zopár pív“. Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a užíval lieky na upokojenie. Aj to, že okrem pív si dal liek Paretin a pred odchodom na akciu užil dva razy Lexaurin.
Acordu podľa svojich slov napadol preto, lebo si myslel, že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Svoj čin oľutoval, tvrdí, že na konflikt má útržkovité spomienky. Priznal tiež, že do mesta nosieval boxer. Nikdy ho však údajne v minulosti nepoužil a mal ho ako talizman aj v deň incidentu.
Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda mal 26. mája minulého roka nadránom približne o 4.45 h napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Juraj H. okrem iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení zomrel.
Náhradu škody si od Juraja H. v prípade uznania viny požadoval zástupca príslušnej zdravotnej poisťovne aj právny zástupca pozostalých. Ten žiada nielen náhradu pohrebných nákladov, cestovných nákladov pozostalých, ale aj ušlú mzdu a morálnu ujmu, ktorej výšku by mal teda posúdiť súd v civilnom konaní.