ÚVZ varuje pred nebezpečnými kozmetickými výrobkami

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred viacerými nebezpečnými kozmetickými výrobkami, ktoré nahlásili do systému Rapex kontrolné orgány v Taliansku, Nemecku, Česku a vo Fínsku. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.

17.05.2019 11:59
debata

Medzi nebezpečné výrobky patrí farba na permanentný mejkap od výrobcu Biotek z Talianska s názvom Tangerine permanent makeup pigment, ďalej farba na tetovanie značky World Famous Tattoo Ink s názvom Bronze Tattoo ink a farba na tetovanie s názvom Lining Yellow značky Intenze zo Spojených štátov amerických. „Výrobky nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný mejkap,“ upozorňuje ÚVZ SR.

Úrad varuje aj pred výrobkom na zosvetlenie pokožky s názvom Lightening Beauty Lotion značky Caro Light z Konžskej demokratickej republiky. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

Medzi nebezpečné výrobky patrí aj toaletná voda Black Eau de toilette značky Denim z Talianska. Vo výrobku bola zistená prítomnosť látok, ktoré neboli uvedené v zozname zložiek. Problémové sú aj parfumované vody Excite by Dima Bilan Eau de parfum značky Vandan z Číny, toaletná voda Toy Story 3 Eau de toilette značky Disney Pixar zo Španielska, parfumovaná voda First love Eau de parfum značky DCRDICOO z Číny, toaletná voda M. Obama Classy Eau de toilette značky Shirley May zo Spojených arabských emirátov. Vo výrobkoch bola zistená prítomnosť látok, ktoré neboli uvedené v zozname zložiek.

ÚVZ varuje aj pred farbou na tvár s názvom Face Paint značky PaintGlow zo Spojeného kráľovstva. Vo výrobku bol zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy.

Fotografie a bližšie informácie k výrobkom zverejnil ÚVZ na svojej webovej stránke.

debata chyba
Viac na túto tému: #kozmetika #Úrad verejného zdravotníctva #Rapex