Zavedenie povinnej predškolskej dochádzky je prínosom, tvrdí Ravasz

Zákon o výchove a vzdelávaní je prínosom pre Slovensko, pretože patrí medzi krajiny, ktoré majú problém s predškolskou dochádzkou. V utorok po posunutí návrhu do druhého čítania poslancami Národnej rady (NR) SR to povedal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Aj napriek tomu vidí priestor na zmeny v legislatívnej úprave v druhom čítaní. Kapacity pre prijatie viacerých detí sa podľa neho kreujú, o zákone hovorili aj s odborníkmi.

21.05.2019 14:38
debata (2)

„Je tam niekoľko bodov, v ktorých je zmena potrebná,“ povedal Ravasz. Skonštatoval však, že ak by aj zákon prešiel v súčasnom znení, bol by prínosom pre Slovensko. Tvrdí ale, že pokiaľ sa ho dá vylepšiť, vidí na to priestor.

Ravasz skonštatoval, že Slovensko má dlhodobo problém s povinnou predškolskou dochádzkou. Nie všetky deti do škôlok chodia, problematické to však podľa jeho slov nie je len medzi marginalizovanými komunitami, ale aj medzi viacerými národnostnými menšinami, či v mestách na východe krajiny.

Tvrdí, že deti, ktoré neabsolvujú predškolské vzdelávanie, môžu mať problém v škole napríklad so slovenčinou alebo niektorými sociálnymi návykmi. Argumentuje tým, že povinnú predškolskú dochádzku schválili aj viaceré okolité krajiny.

V súvislosti s nedostatkom kapacít škôlok povedal, že bolo vyhlásených viacero výziev na podporu financovania ich rozvoja. „Roky sprístupňujeme mestám a obciam zdroje, aby sa dobudovali chýbajúce kapacity,“ povedal s tým, že v súčasnosti sa ten priestor kreuje.

„Cieľom je zvýšiť školskú spôsobilosť u detí, ktoré nastúpia do základnej školy,“ vysvetlil poslanec Peter Antal (Most-Híd). Nultý ročník ako náhradu predškolskej dochádzky považuje za nie veľmi šťastný. Doplnil, že im vlastne nahrádza predškolskú dochádzku, pretože ich často učí aj základné návyky. V súvislosti s nedostatkom kapacít škôlok dodal, že zákon bude ukladať aj povinnosť tieto miesta tvoriť. Ravasz priblížil, že v obciach, kde je najväčší problém s nedostatkom miest, ich chýba okolo 16.

Koalícia v novele zákona o výchove a vzdelávaní navrhuje, aby predprimárne vzdelávanie v materských školách bolo pre päťročné deti povinné. Právnou úpravou by sa predĺžila povinná školská dochádzka zo súčasných desiatich rokov na 11, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole by trvala jeden školský rok. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. septembra 2020. Návrh posunuli poslanci v utorok do druhého čítania.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #predškolská dochádzka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy