Ako hodnotíte činnosť úradu počas vášho funkčného obdobia? Čo ste považovali za najväčšiu výzvu?
Činnosť Národného bezpečnostného úradu je kontrolovaná a hodnotená Osobitným kontrolným výborom Národnej rady. Najväčšou výzvou pre úrad bola nevyhnutnosť vypracovať zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý by spĺňal kritériá EÚ a NATO.
Posledné roky sa čoraz častejšie objavujú kyberútoky, nevyhli sa tomu ani naše inštitúcie – nitrianska nemocnica, rezort diplomacie. Spolupracoval váš úrad na vyriešení týchto prípadov, prípadne na nastavení opatrení? Ako konkrétne?
Slovenská republika má nadrezortné inštitúcie, ktoré sa zaoberajú kybernetickými hrozbami a útokmi. Každá z týchto zložiek má svoj špecifický priestor, ale spolupracujú aj navzájom, resp. s jednotlivými rezortmi a so súkromným prostredím. Denne sa vyhodnocujú desiatky incidentov.
Premiér Peter Pellegrini hovoril o vyčlenení peňazí na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti. Na čo by mali byť použité?
Úrad v budúcom roku bude hospodáriť prakticky s rovnakými financiami zo štátneho rozpočtu. Projekty, ktorými sa má zvýšiť odolnosť Slovenskej republiky voči kybernetickým hrozbám, budú hradené z EÚ.
Tento rok váš úrad otvoril bezpečnostnú previerku špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Je potrebná zásadnejšia zmena procesu udeľovania previerok? Aká?
Úrad nezaznamenal relevantné signály, ktoré by spochybňovali prácu úradu v oblasti previerok. K zmenám, ktoré zrýchľujú a skvalitňujú prácu, dochádza priebežne. Väčšie zmeny môžu nastať až v súvislosti s novým zákonom o ochrane utajovaných skutočností.