VšZP uisťuje, že napriek vykázanej strate si svoje záväzky plní

Za prvé štyri mesiace tohto roka vykázala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) stratu 19 miliónov eur. Predstavitelia štátnej poisťovne to uviedli na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave.

29.05.2019 13:37
debata (4)

Nútená správa však podľa nich nehrozí, deklarujú, že poisťovňa je ekonomicky stabilná.

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková uistila, že schopnosť poisťovne uhrádzať záväzky je zachovaná a pacienti poistení vo VšZP nie sú ohrození. „Všetky naše povinnosti smerom k nim si budeme plniť. Je to naša prvoradá úloha. Našou úlohou je však aj zodpovedne hospodáriť s verejnými zdrojmi a k tomu sa tiež hrdo hlásime, zdôraznila. S tým podľa jej slov súvisí aj prístup poisťovne k riešeniu situácie, ktorá je dôsledkom legislatívnych úprav týkajúcich sa miezd i sociálnych balíčkov. "Nie je to len o žiadosti o dofinancovanie smerom k štátu, prijali sme implementačný plán zameraný na využívanie disponibilných zdrojov. Nejde o opatrenia v zmysle škrtov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale voči nám,“ uviedla Hlinková.

Riaditeľ sekcie ekonomiky a financií VšZP Vladimír Turček spresnil, že opatrenia majú charakter okamžitých krokov, napríklad revízie kontraktačnej politiky, ale aj strategických rozhodnutí v zmysle Hodnoty za peniaze týkajúcich sa revízie výdavkov a zefektívnenia interných procesov.

Zdôraznil, že napriek vykázanej strate nútená správa poisťovni nehrozí. K dnešnému dňu je VšZP ekonomicky zdravá z pohľadu platobnej schopnosti i kapitálovej vybavenosti, uviedol. „Vlastné imanie máme nad požadovaný minimálny limit 16,6 milióna eur, ku koncu apríla to bolo viac ako 40 miliónov eur, záväzky hradíme načas,“ dodal.

V roku 2018 skončila VšZP s prebytkom 90 miliónov eur. Použitý bol na zníženie straty z minulých období.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #VšZP #strata