Na vrchu Mont Blanc zahynul Slovák

Vo francúzskej časti vrchu Mont Blanc dnes zahynul dvadsaťpäťročný slovenský alpinista. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom informovala agentúra AFP. Dvom Čechom, ktorí Slováka v horách sprevádzali, sa nič nestalo.

31.05.2019 18:50 , aktualizované: 20:21
Mont Blanc Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (13)

Slovenský alpinista sa zrútil v oblasti Nid d'Aigle, podľa AFP spadol z výšky zhruba 250 metrov na začiatku štandardnej trasy všeobecne známej ako „Route Royale“ – kráľovský traverz.

Hoci záchranári prileteli s vrtuľníkom na pomoc rýchlo, zachrániť sa ho už nepodarilo.

Dvom Čechom, ktorí slovenského alpinistu sprevádzali, sa nič nestalo. Vrtuľník ich previezol do údolia, kde ich vypočula polícia. Podľa nej k sebe trojica v čase pádu mladého Slováka nebola priviazaná lanom.

Francúzske úrady v piatok vydali pre horolezcov zákaz liezť na Mont Blanc, ak nemajú rezervovanú izbu v niektorom z prístreškov na trase k vrcholu najvyššieho štítu Európy. Úrady sa tak snažia obmedziť hroziace riziko súvisiace s preľudnením.

Alpský štít priláka ročne takmer 25 000 horolezcov, ale každodenné davy vyvolávali „praskanie nervov“ medzi skupinami alpinistov zápasiacimi o miesto a rozšírené bolo aj ilegálne táborenie, ktoré sa už vymykalo kontrole, píše AFP.

Ľudia, ktorí chcú vyliezť na vrch vysoký 4810 metrov štandardnou trasou, si musia od soboty 1. mája rezervovať izbu v jednom z troch prístreškov, ak si bude ich výstup vyžadovať aj nocovanie – čo je najčastejší prípad.

Počas vlaňajšej horolezeckej sezóny zahynulo na Mont Blancu 15 horolezcov. To prinútilo predstaviteľov začať od júla obmedzovať vstup na najpopulárnejšiu trasu, pretože vládli obavy z preľudnenia a zosuvov skál.

Avšak verejné informačné kampane na odradenie davov sa ukázali ako „neúčinné“, uviedol predstaviteľ regionálnej samosprávy Pierre Lambert.

Fyzické vyhrážky voči správcovi v prístrešku, ako aj špinavé prostredie spôsobené preľudnením donútili úrady vyhlásiť nové pravidlá, ktoré budú platiť do konca horolezeckej sezóny v septembri.

Horolezcom prichyteným pri kempovaní na trase hrozia dva roky väzenia a pokuta 300 000 eur, uviedol Lambert.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Mont Blanc #alpinista