Akademická obec: pokus o legitimizovanie udalostí z roku 1968 je neprijateľný a nebezpečný

Ako neprijateľný, nebezpečný či znepokojivý vnímajú akademici z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pokus ruskej dumy o legitimizovanie udalostí z augusta 1968. Uvádza sa to v ich dnešnom stanovisku, ktorým reagujú na návrh ruských poslancov za komunistickú stranu.

03.06.2019 10:20
debata (76)

Tí opäť pripravili zákon, podľa ktorého bolo okupácia Československa z augusta 1968 zákonnou akciou. Zákon prizná vojakom, ktorí sa na okupácii zúčastnili, status veteránov ozbrojených síl. S tým sa viažu sociálne výhody. Okrem toho zákon hovorí o „oprávnenom vstupe legálne pozvanej armády“.

Túto snahu vníma ako veľmi znepokojivú vedúci Katedry histórie FF UPJŠ Martin Pekár. Podľa neho to signalizuje ambíciu ruských politikov vstupovať do interpretácie historických udalostí z pozície politickej moci a ideologických záujmov. Politológ Gabriel Eštok upozornil, že k iniciatíve sa kladne vyjadrili aj poslanci proputinovskej strany Spravodlivé Rusko.

Snahy ruskej dumy podľa Pekára poukazujú nielen na presadzovanie jednostrannej, odborne neobhájiteľnej interpretácie historických udalostí, ale aj na ignorovanie pocitov drvivej väčšiny občanov bývalého Československa.

"Takéto vedomé prekrúcanie histórie spojené s dešpektom k inému názoru a s ignorovaním partnerov nie je možné vnímať inak ako popretie princípov demokracie a urážku všetkých obetí,“ zdôraznil historik Pekár.

Dodal, že slovenskí historici a slovenská spoločnosť vnímajú udalosti z augusta 1968 v drvivej väčšine ako násilný akt motivovaný mocenskými a ideologickými záujmami predstaviteľov sovietskeho komunistického vedenia a jeho spojencov.

„Vojenský zásah smeroval k potlačeniu liberalizačných a demokratizačných tendencií, ktoré jestvovali v prvej polovici 60. rokov 20. storočia v rámci celospoločenskej snahy o reformu československého komunistického režimu. Výsledkom bolo množstvo obetí, politické čistky, posilnenie totalitného komunistického režimu a prítomnosť sovietskych vojsk. Z tejto perspektívy je každý pokus o legitimizovanie augustových udalostí z roku 1968 neprijateľný a nebezpečný,“ zdôraznil Pekár.

Eštok: populistické prepisovanie histórie nič nezmení

Gabriel Eštok z katedry politológie pripomenul, že ide o iniciatívu, s ktorou Komunistická strana Ruskej federácie prichádza opakovane.

„Tentoraz si vyslúžil väčšiu pozornosť, lebo k najnovšej iniciatíve sa kladne vyjadrili aj poslanci iných strán v ruskej Štátnej dume, dokonca aj z vládnej proputinovskej strany Spravodlivé Rusko. Stratu preferencií niektorých ruských strán v poslednom období sa, žiaľ, rozhodli ich poslanci riešiť práve otváraním tejto pre Čechov a Slovákov bolestnej témy," vysvetlil politológ s tým, že populistické prepisovanie histórie nič nezmení na fakte, že išlo o hrubé porušenie medzinárodného prá­va.

„Prípadné prijatie tohto zákona v predkladanom znení by naznačovalo zmenu oficiálnej zahraničnej politiky Ruskej federácie vo vzťahu k Slovenskej republike a k Českej republike, na čo by mali oba štáty reagovať využitím dostupných diplomatických nástrojov,“ domnieva sa Eštok.

Oba dotknuté štáty by podľa neho mali vyvinúť maximálny tlak, aby zastavili proces prijatia tohto návrhu zákona, ktorý by významným spôsobom mohol narušiť už aj tak nie príliš ideálne vzťahy s Ruskom.

Český portál Forum 24 v sobotu informoval, že ruskí komunistickí poslanci opäť pripravili zákon, podľa ktorého bola okupácia Československa v auguste 1968 zákonnou akciou. Poslanci ruskej dumy sa podľa Fora 24 zhodli na návrhu zákona, ktorý prizná status veteránov ozbrojených síl vojakom, ktorí sa na okupácii zúčastnili. S tým sa viažu sociálne výhody.

Okrem toho zákon hovorí o „oprávnenom vstupe legálne pozvanej armády“. Nie je to prvý raz, čo sa v ruskej dume objavil takýto návrh zákona. V júni 2016 sa predkladateľ súčasného návrhu Jurij Sineľščikov spolu s Nikolajom Kolomejcevom a Sergejom Rešuľskinom pokúšali uspieť s obdobným zákonom.

Na súčasnú iniciatívu ruských poslancov reagovali už aj predstavitelia SR. Premiér Peter Pellegrini avizoval, že sa chce o tejto téme rozprávať s predstaviteľmi Ruska počas jeho tohtotýždňovej návštevy. Pripomenul, že ruská invázia a následná okupácia bola hrubým porušením medzinárodného prá­va.

V podobnom duchu sa nesie aj stanovisko ministerstva zahraničných vecí. „Vzhľadom na skutočnosť, že ide o poslaneckú iniciatívu v dolnej komore ruského parlamentu, je tu priestor pre parlamentnú diplomaciu, obzvlášť, ak berieme zreteľ na viacnásobné deklarovanie mimoriadne priateľských vzťahov medzi predsedom NR SR a predsedom Štátnej dumy RF,“ uviedol v stanovisku rezort diplomacie.

76 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #okupácia Československa #Univerzita Pavla Jozefa Šafárika