Saková: Bezpečnostné prostredie sa rapídne mení, dôležitá je aj prevencia

03.06.2019 12:17
denisa saková
Ministerka vnútra SR Denisa Saková pri prejave počas zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO 3. júna 2019 v Bratislave. Autor: ,

Bezpečnostné prostredie na svete sa dennodenne mení, stierajú sa hranice medzi civilnými a vojenskými hrozbami. Aj preto musia byť krajiny a NATO schopné reagovať na každodenné výzvy. Vyhlásila to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) na pondelkovom plenárnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave. Zdôraznila tiež úlohu prevencie a potrebu informovať občanov.

„Globálne bezpečnostné prostredie sa dennodenne a rapídne mení, a bohužiaľ, veľmi často nepredvídateľne. Čelíme množstvu výziev, ktoré preverujú našu pripravenosť a odolnosť. Je našim spoločným záväzkom, aby bolo NATO schopné reagovať na každodenné výzvy adekvátnym a efektívnym spôsobom,“ povedala.

Za najdôležitejšie aj v súvislosti s hybridnými vojnami považuje nielen zabezpečenie kontinuity vlád a ich kľúčových úloh, dostatočné zdroje energie, vody a jedla či schopnosť zabezpečiť spoľahlivé komunikačné, ale aj dopravné systémy.

„Národná obrana alebo obrana NATO nie je len záležitosťou ministerstiev obrany. Obrana a sila celej aliancie obsahuje aj veľkú časť nevojenského charakteru,“ podotkla. Zdôraznila, že bezpečnosť závisí aj od schopnosti čeliť nielen vojenským, ale aj civilným hrozbám. Spomenula napríklad hybridné a kybernetické hrozby či dezinformačné kampane. „Preto som presvedčená, že sa musíme sústrediť na prevenciu, výcvik, budovanie kapacít a zdieľanie spravodajských informácií nielen na domácej pôde,“ dodala.

Slovensko si podľa jej slov svoju úlohu plní a tieto kapacity buduje. Argumentuje tým, že aj v rámci Ministerstva vnútra (MV) SR sa venujú programu včasného varovania obyvateľstva v prípade, ak akákoľvek hybridná hrozba nastane. Doplnila, že program vyplynul zo zhodnotenia silných a slabých strán SR v rámci NATO a aj toho, akým spôsobom Slovensko prispieva ku globálnej bezpečnosti.

Ministerka skonštatovala, že podobné samity ako aj PZ NATO sú dobrým priestorom na výmenu informácií medzi jednotlivými krajinami. Doplnila, že výstupy z nich sa ďalej prerokúvajú. Slúžia tak podľa jej slov nielen na ochranu vlastných krajín, ale aj na spoločnú obranu celého severoatlantického priestoru.

Saková vyzdvihla potrebu zvyšovania povedomia verejnosti. V tejto oblasti považuje PZ NATO za orgán, ktorý môže občanom poskytovať kľúčové posolstvá jednoduchšie a neformálnejšie ako členovia NATO a diplomati. Podľa jej slov treba naďalej posilňovať a prehlbovať spoluprácu nielen s EÚ, ale aj s ďalšími relevantnými medzinárodnými organizáciami.

Parlamentné zhromaždenie NATO je fórum pre politikov a expertov zaoberajúcich sa bezpečnosťou a obranou. Slúži na diskusie o agende, prioritách, analýzach a identifikácii trendov v oblasti obrany a bezpečnosti. Ovplyvňuje rozhodnutia NATO a slúži aj ako spätná väzba pre jednotlivé vlády.

Počas víkendu sa na PZ NATO v Bratislave stretli stovky delegátov z členských a partnerských krajín Severoatlantickej aliancie a ďalších hostí z oblasti Stredomoria, ale napríklad aj z Iraku a Afganistanu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#NATO #bezpečnostné hrozby #Denisa Saková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku