Júnový termín pojednávania s Kočnerom a Ruskom je zrušený

04.06.2019 09:25
sud, Rusko, Kočner,
Marian Kočner (v strede) je spolu s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom (vpravo) obvinený v prípade falšovania zmeniek za takmer 70 miliónov eur týkajúcich sa TV Markíza. Autor: ,

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) zrušil termín prvého hlavného pojednávania s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom v kauze televíznych zmeniek, ktorý bol pôvodne vytýčený na 20. júna. Pojednávanie by sa napokon malo začať až 22. júla, keď je proces vytýčený na šesť dní do 31. júla. Informovala o tom v utorok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Dôvodom zrušenia júnového termínu je kolízia pojednávaní zo strany jedného z obhajcov obžalovaných.

„Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS v Pezinku obžalobu v trestnej veci Mgr. M. K. a spol. Dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. Obžaloba bola pridelená senátu 1T, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedla v marci Kudjáková. Znamená to, že o osude dvojice bude rozhodovať senát v Pezinku a nie pracovisko ŠTS v Banskej Bystrici.

„Po podaní obžaloby príslušný senát 1T ŠTS v Pezinku bude musieť ako prvé posúdiť námietky obhajoby proti podanej obžalobe a námietky pre porušenie práv na obhajobu v prípravnom konaní,“ zareagoval vtedy obhajca Marek Para.

Marian Kočner je od minulého roka stíhaný v kauze zmeniek väzobne a aktuálne čelí obvineniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zároveň čelí obvineniu z nedovoleného ozbrojovania. Pavol Rusko čelí zase žalobe na Okresnom súde Bratislava II z prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvii Volzovej. Prvé pojednávanie v tejto veci, spolu s ďalšími troma obžalovanými – bosmi slovenského podsvetia, sa uskutočnilo 23. a 24. mája. Ďalšie pojednávanie vo veci je naplánované na koniec septembra.

Pavol Rusko je na rozdiel od Mariana Kočnera stíhaný na slobode. Rozhodol o tom dva razy, naposledy vo februári tohto roka, Okresný súd Bratislava II a následne aj Krajský súd v Bratislave (KS). Súdy zamietli návrh dozorového prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) Michala Šúreka. Pavol Rusko však musí nosiť elektronický náramok a pravidelne sa dostavovať do bratislavského Justičného paláca k probačnému úradníkovi.

Marian Kočner je zase od konca minulého roka v sprísnenej kolúznej väzbe. Rozhodol o tom senát ŠTS, pracovisko Banská Bystrica a následne to potvrdil aj Najvyšší súd SR (NS SR). Kočner postupne vystriedal väzby v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove.

#súd #Marian Kočner #Pavol Rusko #Kočnerove zmenky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku