Od roku 2022 by sa mali zálohovať PET fľaše a plechovky

19.06.2019 11:23
triedenie odpadu, životné prostredie, ekológia,...
Ilustračné foto. Autor:

Od roku 2022 by sa na Slovensku mali zálohovať jednorazové nápojové obaly. Vyplýva to z návrhu zákona envirorezortu, ktorý v stredu posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. Suma za zálohovanie by sa mala pohybovať vo výške 12 centov pri PET fľašiach a desať centov pri plechovkách.

„Pripravili sme systém, ktorý dokáže presunúť PET fľaše z riek, lesov a ulíc tam, kam patria, do recyklačných zariadení. Navyše, v rámci regiónu strednej Európy budeme prví, kto zálohovanie PET fliaš a plechoviek od nápojov reálne zavedie,“ vysvetlil návrh šéf rezortu László Sólymos (Most-Híd). Vstupné náklady na zavedenie systému by mali byť na úrovni 80 miliónov eur.

Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť 60 percent. Ak by bola návratnosť 90-percentná, fľaše, ktoré by sa týmto spôsobom zozbierali, by dokázali naplniť napríklad bratislavské Námestie slobody do výšky 22 metrov.


VIDEO: Minister životného prostredia Lásló Sólymos (Most-Híd) hovorí v rozhovore pre Pravdu o tom, prečo je zálohovanie PET fliaš a plechoviek dôležité, aká bude výška zálohy a ako bude zber zálohovaných fliaš v praxi vyzerať.

#zálohovanie fliaš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku